Юртимиз ўзининг жасоратли футболчиларини қарши олди
Қатар яшил майдонларида ўтган U23 Осиё кубогида муносиб иштирок этиб, мамлакатимиз учун жамоавий спорт турларида тарихий Олимпиада йўлланмасини тақдим қилган футбол бўйича Ўзбекистон олимпия терма жамоаси Ватанимизга қайтиб келди. Йигитларимиз Ислом Каримов номидаги Тошкент халқаро аэропортида тантанали кутиб олинди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси, Спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси ва Ўзбекистон футбол ассоциацяси раҳбарияти, спортчиларимизнинг яқинлари ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Даставвал, Президент Администрацияси департамент раҳбари Одил Абдурахманов футболчиларимизни Олимпия ўйинларига қўлга киритилган тарихий лицензия билан қутлаб, Президент Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон олимпия терма жамоасига йўллаган табригини ўқиб эшиттирди. Табрикноманинг асл нусхаси жамоа бош мураббийи Тимур Кападзега топширилди. Ўз навбатида, сўз олган Тимур Кападзе ва жамоа сардори Жасур Жалолиддинов халқимиз ва давлатимиз раҳбарининг ишончни оқлаганларидан мамнун эканликлари, эндиликда бор эътиборларини Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарликка қаратишларини билдиришди.
Эслатиб ўтамиз, жамоамиз 15 апрель – 3 май кунлари ўтказилган U23 Осиё кубогида кумуш медалга сазовор бўлиб, ўз тарихида илк бор Олимпия ўйинлари йўлланмасини қўлга киритди.

Олимпийская сборная Узбекистана по футболу вернулась в Ташкент
Как вам известно, олимпийская сборная Узбекистана по футболу на Кубке Азии U23 в Катаре зафиксировала отличный результат. Впервые в истории страны нашим футболистам удалось завоевать лицензию на Олимпийские игры в командном виде спорта. Сегодня наши отважные ребята вернулись на Родину. В их честь в столичном международном аэропорту имени Ислама Каримова была организована торжественная церемония встречи.
В мероприятии приняли участие официальные лица Администрации Президента Республики Узбекистан, Министрества спорта, Национального Олимпийского комитета и Ассоциации футбола страны, а также, близкие спортсменов и сотрудники СМИ.
Первым выступил руководитель департамента Администрации Президента Одил Абдурахманов, искренне поздравив футболистов с завоеванием важного результата. Далее он зачитал поздравление Президента Шавката Мирзиёева олимпийской сборной Узбекистана по футболу и оригинальную версию этого поздравления вручил главному тренеру команды Тимуру Кападзе. В свою очередь Тимур Кападзе и капитан команды Джасур Джалолиддинов выразили, что они справились с важной миссией, возложенную на их плечи и оправдали доверие Главы Государства и всех наших соотечественников. Теперь всё их внимание будет сосредоточено на подготовке к летним Олимпийским играм Париж-2024.
Напомним, наша олимпийская сборная в рамках Кубка Азии, который проходил в Катаре с 15 апреля по 3 мая удостоилась серебряной медали и впервые в истории узбекского спорта завоевала лицензию на Олимпийские игры.