Париж-2024 лицензиатлари: Ўзбек таэквондоси тарихига ўз номини ёзиб қўйган Светлана Осипова
4 йилликнинг энг нуфузли мусобақасида юртимиз шарафини ҳимоя қиладиган атлетларимизни таништиришда давом этамиз. Бугун таэквондочи қизларимиз орасида биринчи бўлиб жаҳон чемпиони унвонини қўлга киритган Светлана Осипова ҳақида ҳикоя қиламиз.
Осипова Светлана Валерьевна 2000 йил 3 май куни Тошкент вилояти Чирчиқ шаҳрида таваллуд топган. 2016 йилдан таэквондо WT бўйича Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси. Дастлаб Паҳлавон Собиров қўл остида шуғулланган қаҳрамонимизга ҳозирда Павел Хан мураббийлик қилмоқда. Осипова аёллар ўртасида энг юқори вазн тоифасида қатор ғалабаларга эришиб келмоқда. Жумладан, 2017 йил Ашхободдаги Жанг санъати ва ёпиқ иншоотлардаги Осиё ўйинларида кумуш, Жакарта-Палембанг-2018 Осиё ўйинларида яккалик, Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларининг яккалик ва аралаш жамоавий дастурларида бронза медаллари билан тақдирланган. Боку-2017 Ислом бирдамлиги ўйинларидаги бронза медалини Конья-2021 ўйинларида олтинга айлантирди. 2022 йил Гвадалахара мезбонлик қилган жаҳон чемпионатида олтин, келаси йил Бокуда ўтган дунё биринчилигида эса бронза медалига эга чиққан. Токио-2020 ёзги Олимпия ўйинлари иштирокчиси. 2019 йил “Зулфия” номидаги давлат мукофоти билан тақдирланган.
2023 йил декабрь ойида Бутунжаҳон таэквондо федерацияси томонидан эълон қилинган рейтинг якунига кўра, +67 кг вазн тоифасида Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари йўлланмасини қўлга киритган.

Лицензиаты Париж-2024: Светлана Осипова, которая вписала своё имя в историю узбекского спорта
Продолжаем рассказывать о лицензиатах Узбекистана, которые выступят на главных спортивных соревнованиях четырехлетия. Сегодняшняя наша героиня представительница сборной Узбекистана по таэквондо WT Светлана Осипова. В этой публикации вы узнаете много фактов о первой узбекской таэквондистке, которая завоевала титул чемпионки мира.
Осипова Светлана Валерьевна родилась 3 мая 2000 года в городе Чирчик Ташкентской области. С 2016 года является представительницей сборной Узбекистана по таэквондо WT. Первый тренер - Пахлавон Собиров, в настоящее время занимается под руководством Павла Хана. Наша героиня успешно выступает в самой тяжёлой весовой категории среди женщин. В частности, в 2017 году на Азиатских играх в закрытых помещениях и по боевым искусствам в Ашхабаде удостоилась серебра. На Азиатских играх Джакарта-2018 в индивидуальной программе завоевала бронзу. Также на Азиаде Ханчжоу-2022 в индивидуальном направлении и командном-миксте заняла третье место. Осипова на Играх Исламской солидарности Баку-2017 выиграла бронзовую награду. Спустя 4 года, на Играх Конья-2021 таэквондистка улучшила свой результат, поднявшись на высшую ступень пьедестала. На чемпионате мира в 2022 году в мексиканском городе Гвадалахара завоевала золотую медаль. В 2023 году в первенстве мира в Баку Светлана Осипова удостоилась бронзы. Участница Олимпиады Токио-2020. В 2019 году награждена государственной премией "Зульфия".
По итогам рейтинга Международной федерации таэквондо, который был объявлен в декабре 2023 года Светлана Осипова удостоилась лицензии Париж-2024 в весовой категории +67 кг.