Спорт курашлари бўйича Ўзбекистон терма жамоаси Қирғизистонда ниҳоясига етаётган Осиё чемпионатидаги иштирокини тугатди. Бироз аввал -82 кг вазн тоифасида қатнашган юнон-рум курашчимиз Муҳаммадқодир Расулов бронза медали учун баҳсда ҳиндистонлик Рохит Дахиядан устун келиб, учинчи ўрин соҳибига айланди.
Шу тариқа, ҳамюртларимиз мусобақада 2 та кумуш ва 5 та бронза медалларига сазовор бўлишди. Совриндорлар рўйхати қуйидагича:
-86 кг: Жавраил Шапиев (эркин кураш)
-92 кг: Шерзод Поёнов (эркин кураш)
-79 кг: Асомиддин Ҳасанов (эркин кураш)
-72 кг: Абдулло Алиев (юнон-рум кураши)
-77 кг: Дониёрхон Набиков (юнон-рум кураши)
-82 кг: Муҳаммадқодир Расулов (юнон-рум кураши)
-87 кг: Раҳимжон Узоқов (юнон-рум кураши)
Энди 19-21 апрель кунлари ушбу шаҳарнинг ўзида Париж-2024 лицензион турнири бўлиб ўтади. Унда Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари ҳам Олимпиада йўлланмалари учун кураш олиб боради. Жамоамиз таркиби билан келгуси хабарларда таништирамиз.

Сборная Узбекистана по спортивной борьбе завершила ЧА с 7 медалями
Отечественные борцы завершили своё участие в чемпионате Азии в Кыргызстане. Некоторое время назад отечественный борец греко-римского стиля Мухаммадкодир Расулов (-82 кг) в поединке за третье место одолел Рохита Дахия из Индии и пополнил копилку нашей страны очередной наградой бронзового отлива.
Таким образом, наши соотечественники завоевали на данных соревнованиях 2 серебряные и 5 бронзовых наград. Медалисты:
Спребро:
-86 кг: Джавраил Шапиев (вольная борьба)
-92 кг: Шерзод Поёнов (вольная борьба)
-79 кг: Асомиддин Хасанов (вольная борьба)
-72 кг: Абдулло Алиев (греко-римская борьба)
-77 кг: Дониёрхон Набиков (греко-римская борьба)
-82 кг: Мухаммадкодир Расулов (греко-римская борьба)
-87 кг: Рахимжон Узоков (греко-римская борьба)
Теперь с 19 по 21 апреля здесь состоится лицензионный турнир Париж-2024. В нём за олимпийские путевки будут бороться и представители сборной Узбекистана. Состав отечественной делегации в данных состязаниях будет объявлен позже.