Тошкент “Катта дубулға” турнирига тайёргарлик муҳокама қилинди
Хабарингиз бор, 1-3 март кунлари Тошкент дзюдо бўйича “Катта дубулға” турнирига мезбонлик қилади. Мусобақа Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинлари учун йирик рейтинг очколарини тақдим этади. Айни пайтга келиб турнирда иштирок этиш учун 69 мамлакатдан 450 нафарга яқин спортчи рўйхатдан ўтди. Бугун МОҚда мазкур мусобақага тайёргарлик масалаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов, шунингдек, федерация масъуллари иштирок этишди.
Ойбек Касимов мамлакатимиз бир неча йиллардан бери Халқаро дзюдо федерацияси (IJF) байроғи остида ўтаётган бундай нуфузли мусобақаларни юқори савияда ташкил этиб келаётгани, бу сафар ҳам уни аъло даражада ўтказиб, юртимизнинг бу борадаги имкониятларини яна бир карра кўрсатиш лозимлигини таъкидлади. Шунингдек, Азизжон Камилов беллашувларга мезбонлик қиладиган “Ҳумо арена”нинг тайёргарлиги, меҳмонларга яратиладиган шароитлар, виза, транспорт ва логистика, трансляция масалалари бўйича ҳолатни ўрганиб, иш самарадорлигини ошириш бўйича керакли тавсияларни берди.
Йиғилиш давомида терма жамоамиз аъзоларининг тайёргарлигига ҳам тўхталиб ўтилди. Расмийлар дзюдочиларимизнинг юқори натижа қайд этишлари орқали Олимпиада рейтинги учун зарур очколарни жамғариши муҳимлигини қўшимча қилишди. Суҳбат давомида яна бир қатор йўналишлар борасида мавжуд муаммолар ўрганилиб, уларнинг ечими юзасидан вазифалар белгилаб олинди.

20 Февраля 2024 2252
Как вам известно, 1-3 марта Ташкент примет турнир "Большого шлема" по дзюдо. Данные старты примечательны тем, что дзюдоисты имеют шанс записать в свой актив ценные рейтинговые очки ОИ Париж-2024. К настоящему времени для участия в турнире зарегистрировались около 450 спортсменов из 69 стран. Сегодня в НОК состоялось совещание, посвященное подготовки к Ташкентскому "Большому шлему".
В нём присутствовали Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя НОК, руководитель федерации дзюдо страны Азизжон Камилов и представители федерации.
Ойбек Касимов отметил, что Узбекистан уже несколько лет принимает столь престижные соревнования под знаменем Международной федерации дзюдо (IJF) и организует их на высоком уровне. Также подчеркнул, что и на этот раз необходимо продемонстрировать потенциал нашей страны в этом плане и должным образом провести турнир. Далее Азизжон Камилов рассмотрел процесс подготовки к соревнованиям и дал соответствующие поручения по оснащению комплекса "Хумо арена", где пройдут выступления дзюдоистов, созданию необходимых условий для гостей, решению визовых вопросов, транспорта и логистики, а также, трансляции соревнований.
В ходе совещания обсуждалась и подготовка отечественной сборной. Официальные лица особо отметили, что нашим дзюдоистам важно зафиксировать высокие результаты и благодаря этому завоевать необходимые очки для Олимпийского рейтинга. В заключении были определены пути решений существующих проблем по ряду направлений.