Осиёнинг энг кучли оғир атлетикачилари Тошкентда жам бўлишди
Эртага пойтахимизда оғир атетика бўйича Осиё чемпионати старт олади. Қитъамизнинг 34 мамлакатидан 239 нафар спортчи иштирок этадиган мазкур мусобақа олдидан матбуот анжумани ташкил этилди. Тадбир бевосита беллашувларга мезбонлик қиладиган “Юнусобод спорт мажмуаси”нинг ўзида ўтказилди.
Анжуманда Осиё оғир атлетика федерацияси вице-президенти, Ўзбекистон Республикаси Спорт вазирининг ўринбосари, мамлакат оғир атлетика федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, Осиё оғир атлетика федерацияси Бош котиби Муҳаммад Ал Харби ва ОАВ вакиллари қатнашишди.
Тадбирда мусобақанинг аҳамияти, жамоаларнинг тайёргарлиги ҳақида батафсил маълумот берилди. Унинг Париж-2024 Олимпия ўйинларига қимматли рейтинг очколарини тақдим этиши чемпионатга бўлган қизиқишни янада оширган. Шаҳрулло Шарипович ҳозирда бор эътибор максимал даражада Олимпия ўйинлари лицензияларини қўлга киритишга қаратилгани, бу борада давлатимиз томонидан барча шароитлар яратиб берилаётганини қўшимча қилди.
Эслатиб ўтамиз, мусобақага Ўзбекистон эркаклар терма жамоаси Озарбайжоннинг Боку шаҳрида тайёргарлик кўрган бўлса, қизларимиз сўнгги машғулотларни Чирчиқда давом эттиришмоқда.

В столице собрались сильнейшие тяжелоатлеты континента
Завтра в Ташкенте стартует чемпионат Азии по тяжёлой атлетике. В преддверии соревнований, в которых примут участие 239 спортсменов из 34 стран континента, была организована пресс-конференция. Мероприятие состоялось в самом спортивном комплексе "Юнусабад", где будут проходить состязания.
На конференции присутствовали вице-президент Азиатской федерации тяжёлой атлетики, заместитель Министра спорта Республики Узбекистан, первый заместитель председателя Федерации тяжёлой атлетики страны Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь Азиатской федерации тяжёлой атлетики Мухаммад Аль Харби и представители СМИ.
В ходе данного мероприятия была отмечена важность турнира, а также обсуждена подготовка команд. Стоит отметить, что на предстоящем домашнем чемпионате Азии будут разыграны не только медали, но и ценные рейтинговые очки на пути к Олимпийским играм Париж-2024. Безусловно, этот факт ещё больше повысил интерес, как участников так и специалистов к соревнованиям. Шахрулло Шарипович подчеркнул, что в настоящее время основное внимание уделяется завоеванию как можно большего количества лицензий на главные старты четырёхлетия, в связи с этим со стороны государства создаются все необходимые условия.
Напомним, что мужская сборная Узбекистана готовилась к континентальному первенству в Баку (Азербайджан), а наши соотечественницы заключительный этап тренировок проводят в Чирчике (Ташкентская область).