Бугун 21 январь, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ташкил этилганига роппа-роса 32 йил тўлди. МОҚ ортда қолган давр мобайнида мамлакатимизда олимпизмнинг пок ва эзгу қадриятларини, соғлом турмуш тарзини тарғиб этиш йўлида фаолият олиб бормоқда.
Ўзбекистон МОҚ 1993 йил Халқаро Олимпия қўмитасининг 101-Сессиясида расман тан олингач, мамлакатимиз делегацияси 7 та ёзги ва 8 та қишки Олимпия ўйинларида қатнашди. Айни дамда Қўмитамизнинг бутун эътибори давлатимизнинг бевосита қўллаб-қувватлаши билан спортчиларимизни жорий йил Франциянинг Париж шаҳрида ўтадиган XXXIII ёзги Олимпия ўйинларига пухта тайёрлаш ва уларнинг муносиб иштирокларини таъминлашга қаратилган.
МОҚ бугунги сана муносабати билан юртимиздаги Олимпия ҳаракатининг барча иштирокчилари, спорт федерация ва ассоциацияларини, атлетларимиз ва уларнинг мураббийларини, соғлом турмуш тарзи тарафдорларини самимий қутлайди.

НОК отмечает 32-летие!
Ровно 32 года назад, 21 января 1992 года был создан Национальный Олимпийский комитет Узбекистана. За прошедший период времени НОК вёл свою деятельность в области продвижения чистых и благородных идей олимпизма и популяризации здорового образа жизни в нашей стране.
После официального признания НОК Узбекистана на 101-й сессии Международного Олимпийского комитета в 1993 году, делегация Узбекистана приняла участие в 7 летних и 8 зимних Олимпийских играх. В настоящий момент все внимание нашего Комитета, при непосредственной поддержке нашего государства, сосредоточено на тщательной подготовке узбекских спортсменов к XXXIII летним Олимпийским играм, которые пройдут в этом году в столице Франции - Париже, и обеспечению их достойного участия.
НОК поздравляет всех участников Олимпийского движения, представителей спортивных федераций и ассоциаций, атлетов и их тренеров, а также, всех сторонников здорового образа жизни нашей страны с сегодняшней знаменательной датой.