Ўзбек дзюдосида йил сарҳисоби: Муроджон Йўлдошев ва Диёра Келдиёрова энг яхши деб топилди
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида Ўзбекистон дзюдо федерациясининг 2023 йил сарҳисобига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда якунига етиб бораётган йилда қайд этилган натижалар эсга олиниб, янги Олимпия йили учун режалар кўриб чиқилди. Тадбирда Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Миллий Олимпия қўмитаси ва Ўзбекистон дзюдо федерацияси раҳбарияти, шунингдек, Илиас Илиадис бошчилигидаги дзюдочиларимиз ва мураббийлар штаби иштирок этди.
Тадбир аввалида федерация Бош котиби Азизжон Собиров 2023 йил амалга оширилган ишлар бўйича тақдимот ўтказди. Унга кўра, спортчиларимиз йил давомида ўтган турли ёш тоифаларидаги халқаро мусобақаларда жами 99 та олтин, 72 та кумуш ва 149 та бронза медалларини қўлга киритишган. Шунингдек, мутахассис дзюдо мактабларининг фаолияти, юртимиз бўйлаб ушбу спорт оммавийлигини ошириш бўйича қилинаётган ишларга ҳам тўхталиб ўтди.
Ўз ўрнида, Ёшлар сиёсати ва спорт вазири ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов давлатимиз атлетларимизни бундан кейин ҳам қўллаб-қувватлашда давом этишини, бунга жавобан дзюдочиларимиздан янада юқори натижалар кутилишини таъкидлади. Шунингдек, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов дзюдо бўйича Ўзбекистон терма жамоасини “Миллий спорт мукофоти-2023” тақдирлаш маросимида “Йилнинг энг яхши терма жамоаси” номинацияда ғолиб чиққани билан қутлади.
Анжуман давомида Қўмита раиси ўринбосари, мамлакат дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов 2023 йил ўзбек дзюдоси учун муваффақиятли ўтгани, хусусан, биринчи бор жаҳон чемпионатида 4 та медаль қўлга киритилгани, Осиё ўйинларида илк бора 3 та олтин медаль жамғарилгани, спортчиларимизнинг 12 йиллик танаффусдан кейин “Мастерс” турнирида олтин медалга эга чиқишгани, пойтахтимизда “Катта дубулға” турнири, ўсмирлар ва ёшлар ўртасида Осиё кубоги ва қитъа биринчилиги юқори савияда ўтказилганини ёд олди. Шунингдек, А.Камилов давлатимизнинг қўллаб-қувватлаши билан 2024 йил бундан ҳам катта ютуқларга эришишни мақсад қилинганини билдирди.
Тадбир давомида мутахассислар янги очиладиган дзюдо академияси, Париж-2024 цикли давомида терма жамоамиз қатнашиши кутилаётган мусобақалар, Олимпиада режалари ва бошқа кўплаб мавзуларда журналистларни қизиқтирган саволларига жавоб беришди.
Якунда федерация кесимида энг яхшилар тақдирланишди. Унга кўра, жаҳон чемпионатининг бронза, Осиё ўйинларининг олтин ва кумуш медаллари соҳиби Муроджон Йўлдошев, шунингдек, жаҳон чемпионатининг кумуш, Осиё ўйинларининг олтин ва кумуш медаллари эгаси Диёра Келдиёрова мос равишда энг яхши эркак ва аёл спортчилар сифатида эътироф этилди. Шунингдек, бошқа бир қатор йўналишларда ҳам мукофотлар ўз эгаларига топширилди.

25 Декабря 2023 2668
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась пресс-конференция федерации дзюдо Узбекистана, посвященная итогам 2023 года. В мероприятии были обсуждены результаты, которые были установлены в 2023 году и обсуждены планы к новому 2024 году. На пресс-конференции участвовали руководство Министерства молодёжной политики и спорта, Национального Олимпийского комитета, федерации дзюдо страны, тренеры и дзюдоисты во главе Илиаса Илиадиса.
В начале мероприятия Генеральный секретарь федерации Азизжон Собиров провёл презентацию относительно выполненной работы за 2023 год. Согласно сведениям, узбекские дзюдоисты за 2023 год завоевали 99 золотых, 72 серебряных и 149 бронзовых медалей, на международных турнирах разных возрастных категорий. Также, специалист рассказал о деятельности школ дзюдо, о мерах, которые предпринимаются с целью популяризации данного вида спорта в стране.
В свою очередь, Шахрулло Махмудов отметил, что наше государство всегда оказывает всестороннюю поддержку спортсменам и в ответ на это ожидает от атлетов только высоких результатов. Вчера на церемонии "Национальной спортивной премии-2023" сборная Узбекистана дзюдо была признана лучшей командой 2023-года и Ойбек Касимов ещё раз поздравил федерацию с этой наградой.
В ходе конференции Азизжон Камилов рассказал, что 2023 год стал успешным для узбекского дзюдо. В частности, наши дзюдоисты впервые завоевали 4 медали на чемпионате мира, 3 золотые медали на Азиатских играх. Помимо этого, первый раз за 12-лет выиграли золотую медаль на турнире «Мастерс». Камилов подчеркнул, что в Ташкенте на высоком уровне прошли турнир «Большого шлема», Кубок Азии, континентальное первенство среди юниоров и молодёжи. Глава федерации дзюдо в заключении отметил, что при поддержке нашего государства, дзюдоисты нацелены добиться еще больших достижений в 2024 году.
В ходе мероприятия специалисты ответили на вопросы представителей СМИ об открытии новой академии дзюдо, об участии спортсменов на турнирах в цикле Париж-2024, о планах на Олимпийские игры в Париже и на многие другие темы.
В итоге были награждены лучшие в разрезе федерации. Обладатель бронзовой медали чемпионата мира, золота и серебра Азиатских игр Муроджон Юлдошев, а также, серебряный призёр чемпионата мира, обладательница золота и серебра Азиатских игр Диёра Келдиёрова были признаны лучшими спортсменами. Помимо этого, отличившимся представителям дзюдо также были вручены награды.