WADA Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлигини эътироф этди
Бутунжаҳон антидопинг агентлиги (WADA) 2023 йил якунлари бўйича миллий агентликлар кесимида ўз хулосаларини эълон қилди. Аҳамиятлиси, унда Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлиги иш фаолияти юқори даражада йўлга қўйилган ташкилотлар қаторида санаб ўтилди.
WADA 206 та миллий агентликларининг ишини қуйидаги 4 хил тизимда баҳолаган: юқори, яхши, қониқарли ва қониқарсиз. Ўзбекистон Миллий антидопинг агентлигининг ишига юқори баҳо қўйилган. Бунда WADA кодексларининг талабларини ўз вақтида бажариш, шунингдек, спортчи, шифокор ва мураббийларнинг антидопинг соҳасидаги билимларини ошириш, халқаро тоифадаги офицер ва суриштирув-офицерлари мавжудлиги каби йўналишларга алоҳида аҳамият қаратган.

WADA отметила Национальное Антидопинговое агентство Узбекистана в списке лучших организаций
Всемирное антидопинговое агентство (WADA) объявило выводы относительно итогам деятельности национальных агентств в 2023 году. Отрадно отметить, что Национальное антидопинговое агентство Узбекистана вошло в список организаций, рабочий процесс которых имеет высокий уровень.
WADА оценило работу 206 национальных агентств по 4 критериям: высокая, хорошая, удовлетворительная и неудовлетворительная. Работа Национального антидопингового агентства Узбекистана оценена высоко. При оценивании WADA уделило особое внимание таким направлениям, как, своевременное выполнение требований кодексов WADA, повышение знаний спортсменов, врачей и тренеров в борьбе с допингом, наличие офицеров и офицеров следователей международной категории.