Олимпия шаҳарчасидан келажакда оқилона фойдаланиш масаласи кўриб чиқилди
Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Республика олий спорт маҳорат мактаблари, федерация ва ассоциациялар мутасаддилари билан “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинлари учун қурилаётган объектлар ва улардан келажакда самарали фойдаланиш бўйича қатор лойиҳаларни кўриб чиқаётгани ҳақида маълум қилган эдик. Бугун мутасаддилар Олимпия шаҳарчасининг ўзига ташриф буюриб, лойиҳанинг якуний ҳолатини муҳокама қилишди.
Мазкур учрашувда Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов ва унинг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Азизжон Камилов, федерациялар масъуллари иштирок этишди.
Адҳам Илҳамович қурилиш жараёни ҳақида тўхталар экан, шаҳарчада олиб борилаётган бунёдкорлик ишлари ҳақида яна бир бор батафсил маълумот берди. Шундан сўнг кун тартибининг асосий мавзусига ўтилди. Унда вазир давлатимиз раҳбари томонидан Олимпия шаҳарчасининг имкониятларидан кенг фойдаланиш, уни илмий-амалий машғулотлар марказига айлантириш борасида берилган топшириқлар ҳақида тўхталиб ўтди.
Шаҳарча ҳамюртларимиз учун замоанвий спорт диснейлендига айлантирилиши кўзда тутилган. Ойбек Касимовнинг таъкидлашича, шаҳарча ўзбек спортининг ривожини янги босқичга олиб чиқишда ягона кластер бўлиб хизмат қилади.
Учрашув давомида Ўйинлардан сўнг ушбу шаҳарчага жойлашадиган олий спорт маҳорати мактаблари ва федерацияларнинг жой тақсимоти, терма жамоалар учун ажратиладиган машғулот залларидан фойдаланиш масалалари кўриб чиқилди. Тадбир якунида мутасаддилар қурилиш олиб борилаётган ҳудудларда ҳам бўлиб, жараён билан яқиндан танишишди. Шунингдек, ҳар ҳафта федерация масъуллари билан жараённи мунтазам кўздан кечириб бориш бўйича келишиб олинди.

Рассмотрены планы эффективного использования Олимпийского городка в будущем
Как ранее нами сообщалось, Министерство молодёжной политики и спорта и Национальный Олимпийский комитет Узбекистана вместе с официальными лицами Республиканских школ высшего спортивного мастерства, федерациями и ассоциациями страны рассматривали проекты относительно эффективного использования объектов, которые строятся к юношеским Азиатским играм «Ташкент-2025» и их дальнейшей эксплуатации. Сегодня официальные лица прибыли в Олимпийский городок, чтобы обсудить завершающую стадию проекта.
В мероприятии присутствовали Министр молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов и его заместитель Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Азизжон Камилов, официальные лица федераций.
Адхам Икрамов дал общую информацию специалистам, впервые посетившим строительную площадку, и подробно рассказал о проделанной работе. После этого началось обсуждение основной темы, включенной в повестку дня. Министр рассказал о задачах, поставленных Главой нашего государства, относительно использования возможностей Олимпийского городка, превращения ее в научно-практический центр спорта.
С целью создания удобства и комфорта будут построены дополнительный центр спортивной медицины и гостиница на 600 мест. Помимо этого, планируется превратить сооружение в настоящий современный спортивный диснейленд для наших соотечественников. Как отметил Ойбек Касимов, благодаря этому повысится шанс использования Олимпийского городка как единого кластера, чтобы поднять узбекский спорт на новый уровень.
В ходе встречи были обсуждены вопросы распределения мест школам мастерства и федерациям, использования тренировочных залов для национальных сборных после окончания Азиатских Игр. По итогам мероприятия официальные лица посетили строительные площадки и ознакомились с процессом. В конце была достигнута договоренность наблюдать за процессом каждую неделю с ответственными лицами федераций.