“Тошкент-2025”: Қурилаётган объектларнинг федерациялар кесимида тақсимланиши муҳокама қилинмоқда
2025 йил пойтахтимизда ўтадиган IV ёшлар Осиё ва V Пара Осиё ўйинлари учун қурилаётган иншоотлардан мусобақа давомида ва ундан кейин самарали фойдаланиш масалалари кўриб чиқилмоқда. Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида ушбу мавзуга бағишланган йиғилишлар ўтказилмоқда.
Куннинг биринчи ярмида шаҳарчанинг бош стадиони, шунингдек, жамоавий спорт турлари учун қуриладиган объектларнинг лойиҳалари кўриб чиқилди. Унда Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов ва Шерзод Ташматов, Миллий Паралимпия қўмитаси раиси ўринбосари Отабек Эргашев, футбол, енгил атлетика, гандбол ва волейбол федерацияларининг масъуллари иштирок этишди.
Шаҳарча кейинчалик ўзбек спортининг истиқболи йўлида ягона кластер сифатида хизмат қилади. Шу боис ундаги ҳар бир бинодан унумли фойдаланиш талаб этилади. Адҳам Илҳамович биноларнинг ички жойлашуви, лойиҳаси, жиҳозланишини батафсил ўрганиб, фойдаланувчиларга янада қулай шароитларни яратиб бериш борасида кўрсатмаларини берди.
Вазир ҳар бир бино халқаро талаблар асосида қурилиши лозимлигини алоҳида таъкидлади. Улардаги ҳакамлар, ОАВ, техник ходимлар, жамоалар учун ажратиладиган бўлимлар ҳам жаҳон стандартларига мос келиши кераклигини қўшимча қилди.

"Ташкент-2025": Обсуждается распределение строящихся объектов для федераций
В настоящее время активно рассматривается вопрос об эффективном использовании спортивных объектов которые сооружаются для VI юношеских Азиатских и V Пара Азиатских игр "Ташкент-2025". Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана проходят совещания, в ходе которых обсуждаются вышеупомянутые темы.
В первой половине дня состоялась презентация проектов главного стадиона Олимпийского городка и спортивных сооружений для командных видов спорта. В мероприятии приняли участие Министр молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Равшан Ирматов и Шерзод Ташматов, заместитель председателя Национального Паралимпийского комитета Отабек Эргашев, представители федераций футбола, лёгкой атлетики, гандбола и волейбола.
В дальнейшем городок будет использоваться как единый кластер, с целью развития узбекского спорта. Исходя из этого, очень важно эффективно использовать каждое сооружение в городке. Адхам Ильхамович подробно изучил расположение, конструкцию, оснащение зданий и дал указания, чтобы сделать их более удобными для пользователей.
Министр подчеркнул, что необходимо учитывать международные требования при постройке зданий. Он также отметил, что сектора для судей, представителей СМИ, технических работников и команд должны соответствовать мировым стандартам.