Олимпия шаҳарчасининг қурилиши бўйича Президент топшириқларининг ижроси юзасидан йиғилиш ўтказилди
18 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев пойтахтимизда қад ростлаётган Олимпия шаҳарчасига ташриф буюриб, у ердаги бунёдкорлик ишлари билан танишгани ҳақида маълум қилган эдик. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида ушбу ўрганиш ишлари якунида берилган топшириқлар ва уларнинг ижроси юзасидан йиғилиш ўтказилди.
Учрашувни Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов олиб борди. Унда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов, Сакен Полатов, Азизжон Камилов ва Шерзод Ташматов, Вазирлар Маҳкамасининг масъул ходими Рашид Талипов иштирок этишди.
Суҳбатнинг асосий мавзуси “Тошкент-2025” IV ёшлар Осиё ва V Пара Осиё ўйинларига тайёргарлик, унга киритиладиган спорт турлари, мусобақа саналари ва меҳмонларга яратиладиган қулайликларни яхшилаш бўлди. Вазир давлатимиз раҳбари томонидан иш самарадорлигини янада ошириш бўйича берган топшириқлари хусусида батафсил тўхталиб ўтди. Олимпия шаҳарчаси энг замонавий инвентарлар билан жиҳозланади. Мусобақа ўтганидан сўнг эса объектлар мамлакатимиз спортини янги босқичга олиб чиқиш йўлида хизмат қилади. Бунда Олимпия шаҳарчаси терма жамоаларимизнинг йирик мусобақаларга ҳозирлик кўриши учун ягона кластер ва илмий-амалий машғулотлар марказига айланади.
Шунингдек, шаҳарча ичида барча қулайликларга эга кўнгилочар спорт майдончалари ҳам бўлади. Асосийси, Осиё ўйинларидан сўнг объектлар терма жамоалар учун асосий тайёргарлик базаси вазифасини бажаради. Вазир Президентнинг Венгрия, Хитой, Беларусь каби мамлакатлардан халқаро экспертларни жалб қилиш борасида берган топшириқларини етказди.
Йиғилиш давомида мусобақа рамзларини тасдиқлаш, беллашувлар ўтадиган саналарни шакллантириш масалалари ҳам кўриб чиқилди. Мусобақа дастуридан ўрин оладиган спорт турлари таркиби ҳам якуний ҳолатда бўлиб, лойиҳа келишиш учун Осиё Олимпия кенгашига юборишга тайёрланмоқда.
Суҳбат якунида спортчиларимизнинг Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларига олиб бораётган тайёргарликлари ҳақида ҳам тўхталиб ўтилди. А.Икрамов ҳукуматимиз тайёргарлик режасини тўлалигича қўллаб-қувватлаётгани, бунга жавобан терма жамоаларимиздан кўпроқ йўлланмалар қўлга киритиш кутилаётганини қўшимча қилди.

Прошло совещание по поводу исполнения поручений Президента относительно строительства Олимпийского городка
Как ранее нами сообщалось, 18 ноября Глава Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Олимпийский городок в Ташкенте и ознакомился с ходом строительства.
В Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялось совещание относительно поручений, данных по итогам изучения спортивного объекта и их реализации. Совещание проводил Министр молодежной политики и спорта Адхам Икрамов. В мероприятии также приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя Комитета Сакен Полатов, Азизжон Камилов и Шерзод Ташматов, ответственное работник Кабинета Министров Рашид Талипов.
Основной темой повестки дня стала подготовка к IV юношеским Азиатским и V Пара Азиатским играм «Ташкент-2025», а также, включенные в программу Игр виды спорта, сроки проведения и создание максимального комфорта во время пребывания гостей. Министр подробно рассказал о поставленных Главой нашего государства задачах, по дальнейшему повышению эффективности работы. По его словам, важно обеспечить Олимпийский городок самыми современными спортивными инвентарями. После окончания соревнований, эти объекты послужат поднятию спорта нашей страны на новый уровень. В частности, Олимпийский городок станет целым кластером, где наши сборные будут готовятся к крупным стартам и научно-практическим центром спорта.
Также в городке будут построены развлекательные спортивные площадки, имеющие все удобства. После Азиады объекты будут служить основной тренировочной базой для национальных сборных. Министр передал поручения Президента о привлечении к процессу международных экспертов из таких стран, как Венгрия, Китай и Беларусь.
В ходе встречи также были обсуждены вопросы утверждения талисманов (символики) Азиады, формирования дат проведения соревнования. Список видов спорта, которые будут включены в программу, также формируется и находится в завершающей стадии, проект готовится к утверждению в Олимпийском совете Азии.
В конце совещания также была рассмотрена подготовка наших атлетов к летним Олимпийским играм "Париж-2024". А.Икрамов добавил, что наше правительство полностью поддерживает план подготовки, и в ответ на это ожидает как можно больше завоеванных лицензий от наших сборных.