Навбатдаги “Янги нафас” оммавий югуриш мусобақаси Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи қабул қилинган кунга бағишланади
19 ноябрь куни Республикамизнинг 16 та шаҳрида давлатчилигимиз учун муҳим саналардан бири 18 ноябрь – Ўзбекистон Республикаси Давлат байроғи қабул қилинган кун муносабати билан “Янги нафас” оммавий югуриш мусобақаси бўлиб ўтади. Бугун Ўзбекистон енгил атлетика федерациясида ушбу тадбирга бағишланган матбуот анжумани ташкил этилди.
Унда Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси бош котиби Камолиддин Рўзимуҳаммедов, Енгил атлетика бўйича Республика олий спорт маҳорати мактаби директори Санатилла Ғуломназаров, ташкилий қўмита масъуллари ва ОАВ ходимлари иштирок этишди. Даставвал мусобақа ҳақида умумий маълумот бериб ўтилди.
Унга кўра, оммавий югуриш мусобақаси Республикамизнинг 15 та шаҳарда 3 км, пойтахтимизда эса 3 ва 10 км масофаларга ўтказилади. Умумий ҳисобда Тошкент шаҳрида ўтадиган тадбирда 6000 мингдан зиёд, Республика миқёсида эса 100 мингдан ортиқ спортсевар ҳамюртларимиз иштирок этиши кутилмоқда. Мутасаддиларнинг билдиришча, мусобақада қатнашиш учун қўшни Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистондан ҳам спортчилар таклиф этилган.
Қайд этиш жоиз, ушбу оммавий югуриш мусобақаси тарғиботини янада кучайтириш мақсадида Республикамизнинг бир қатор вилоятларида ҳам матбуот анжуманларини ташкил этиш кўзда тутилган. Анъанага мувофиқ, “Ҳумо арена” мажмуасининг олдидаги майдон Тошкентда ўтадиган пойганинг старт ва финиш нуқтаси сифатида белгиланди. Барча ҳудудлардаги беллашувларга 19 ноябрь куни соат 07:30 да старт берилади.

Очередной массовый забег «Янги нафас» будет приурочен Дню принятия Государственного флага Республики Узбекистан
19 ноября в 16 городах республики пройдёт традиционный массовый забег “Янги нафас”, приуроченный одной из важнейших дат нашей государственности – 18 ноября-Дню принятия Государственного флага Республики Узбекистан. Сегодня в Федерации лёгкой атлетики состоялась пресс-конференция, посвящённая данному мероприятию.
В нём приняли участие Генеральный секретарь Федерации Камолиддин Рузимухаммедов, директор Республиканской школы Высшего спортивного мастерства по легкоатлетическим видам спорта Санатилла Гуломназаров, ответственные лица Оргкомитета и сотрудники СМИ.
Массовый забег состоится в 15 городах республики на дистанции 3 км, а в Ташкенте - на 3 и 10 км. В общей сложности в предстоящем мероприятии, который пройдёт в столице, примут участие более 6000 тысяч волонтеров, а в масштабах республики - свыше 100 тысяч. По информации официальных лиц, для участия в соревнованиях были приглашены спортсмены из Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана.
Стоит отметить, что в целях дальнейшего усиления пропаганды этого массового забега в ряде регионов республики также предусмотрена организация пресс-конференций. По традиции площадка перед комплексом "Хумо Арена" была определена как стартовая и финишная точки столичного марафона. Соревнования во всех регионах страны стартуют 19 ноября в 07:30.