Бутунжаҳон дзюдо куни муборак!
28 октябрь санаси ҳар йили Бутунжаҳон дзюдо куни сифатида кенг нишонланади. Бу йилги ушбу байрам Халқаро дзюдо федерацияси томонидан “Дўстингни (дзюдога) олиб кел” шиори остида ўтказилмоқда.
Мазкур спорт тури мамлакатимизда ўзининг янги ривожланиш даврини ўтказмоқда. Сўнгги жаҳон чемпионатлари, Осиё ўйинларида спортчиларимиз қайд этаётган юксак натижалар бунга яққол мисол бўла олади. Хусусан, бир неча кун олдин ниҳоясига етган Ханчжоу-2022 ХIХ ёзги Осиё ўйинларида дзюдочиларимиз Ўзбекистон делегацияси ҳисобига 3 та олтин, 2 та кумуш 4 та бронза медалларини тақдим қилишди. Ишонамизки, Париж-2024 ёзги Олимпия ўйинларида ҳам дзюдо бўйича Ўзбекистон терма жамоаси ўз солномасида янги саҳифа очади.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ушбу сана муносабати билан мамлакат дзюдо федерацияси, спортчи ва мураббийлар, юртимиздаги катта дзюдо оиласини самимий қутлайди.

28 Октября 2023 1932
Как известно, ежегодно 28 октября в мире широко отмечается Всемирный день дзюдо. В этом году этот праздник проводится под лозунгом "Приведи своего друга (в дзюдо)" Международной федерацией дзюдо.
Стоит отметить, что данная дисциплина переживает новый период своего развития в нашей стране. Ярким примером тому являются результаты наших дзюдоистов, которые были достигнуты в последних чемпионатах мира и Азиатских играх. В частности, на ХIХ Летней Азиаде Ханчжоу-2022 узбекские единоборцы удостоились 9 медалей - 3 золота, 2 серебра и 4 бронзы. Мы искренне верим, что на Олимпийских играх Париж-2024 дзюдоисты Узбекистана своими победами и успехами откроют новую страницу в истории нашего спорта.
Национальный Олимпийский комитет поздравляет с сегодняшним праздником Федерацию дзюдо Узбекистана, спортсменов и тренеров, семью дзюдо страны с сегодняшней знаменательной датой.