Тошкентда спорт тиббиёти бўйича халқаро илмий-амалий анжуман бошланди
Бугундан Тошкентда “Тиббиёт ва спорт: муаммолар ва истиқболлар” мавзусида халқаро илмий-амалий анжуман ўз ишини бошлади. МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази (РСТИАМ) томонидан ўтказилаётган ушбу тадбирда Буюк Британия, Германия, Россия, Беларусь, Озарбайжон, Туркия, Қозоғистон, Испания, Литва каби мамлакатлардан ташриф буюрган шифокорлар соҳага оид сўнгги ютуқлар, камчилик ва муаммолар, уларнинг ечимлари борасида ўз билимларини улашади.
“InterContinental Tashkent” меҳмонхонасида ўтган тадбирнинг очилиш маросимида расмийлар мавзунинг долзарблиги, бугунги кунда давлатимиз томонидан спорт тиббиётини ривожлантиришга қаратилаётган эътибор хусусида тўхталиб ўтишди. Унда Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, Соғлиқни сақлаш вазирининг ўринбосари Эльмира Баситханова, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, РСТИАМ директори Камол Сирожитдинов иштирок этишди.
Анжуманда мамлакатимиздаги федерация ва ассоциациялар, ҳудудлардаги спорт таълим муассасаларда фаолият олиб бораётган спорт шифокорлари, терма жамоа мураббийлари, соҳа мутахассислари иштирок этишмоқда. Дастурга мувофиқ, 2 кун давомида халқаро экспертлар томонидан маҳаллий мутахассислар учун назарий ва амалий машғулотлар ўтказилади.

13 Октября 2023 2017
Сегодня в Ташкенте началась международная научно-практическая конференция “Медицина и спорт: проблемы и перспективы”. Мероприятие организовано Республиканским научно-практическим центром спортивной медицины (РНПЦСМ) при НОК. В рамках конференции специалисты из Великобритании, Германии, России, Беларуси, Азербайджана, Турции, Казахстана, Испании, Литвы обмениваются опытом и делятся своими знаниями о последних достижениях, недостатках, проблемах и их решениях.
На официальном открытии мероприятия, которое состоялось в отеле "InterContinental Tashkent", официальные лица отметили об актуальности темы конференции, подчеркнули то внимание, которое на сегодняшний день уделяется развитию спортивной медицины со стороны государства. В нём приняли участие министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, заместитель министра Здравоохранения Эльмира Баситханова, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, директор РНПЦСМ Камол Сирожитдинов.
Также в конференции принимают участие спортивные врачи, тренеры сборных, специалисты отрасли, ведущие свою деятельность в Федерациях и Ассоциациях, в спортивных образовательных учреждениях регионов нашей страны. В соответствии с программой, в течение 2-х дней зарубежные эксперты проведут теоретические и практические занятия для отечественных специалистов.