27 Сентябр 2023 1737
Осиё ўйинлари доирасида классик шахмат ва киберспорт бўйича беллашувлар қизғин давом этмоқда. Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг биринчи ўринбосари, мамлакат шахмат федерацияси раиси Алишер Саъдуллаев мазкур спорт турлари бўйича беллашувларни кузатиб бормоқда.
Бугун классик шахмат йўналишида ғолиб ва совриндорлар аниқлаб олинади. Ортда қолган кун шахматчилар 3 та тур учрашувларида дона суришди. Унда Нодирбек Абдусатторов ва Жавоҳир Синдоров 1.5 очкодан, Умида Омонова 2.5, Нилуфар Ёқуббоева эса 1 очко жамғарди. 7-тур якунларига кўра, Нодирбек Абдусатторов 5, Умида Омонова эса 5.5 очко билан иккинчи ўринни эгаллаб туришибди. Бугун ушбу дастурда ғолиб ва совриндорлар аниқланади.
Киберспортчиларимиз ҳам медаллар учун кураш олиб боришмоқда. Бугун улар "Dream Three Kingdoms" ўйинида ўз иштирокларини олиб боришяпти.
Алишер Саъдуллаев мусобақа доирасида мутахассислар билан учрашиб, яратилган шароитлар ва ҳамюртларимизнинг имкониятини ўрганди. Шунингдек, спортчиларимиз билан самимий суҳбатлашиб, уларга мусобақа давомида омад тилади.

27 Сентября 2023 1736
Соревнования по классическим шахматам и киберспорту в рамках Азиатских игр набирают свои обороты. Первый заместитель министра Молодёжной политики и спорта, председатель Федерации шахмат страны Алишер Садуллаев непосредственно наблюдает за соревнованиями по этим видам спорта.
Сегодня определяются победители и призёры в классических шахматах. Накануне интеллектуалы состязались в 3-х турах. По их итогам Нодирбек Абдусатторов и Джавохир Синдоров набрали по 1,5 очка, Умида Омонова - 2,5, а Нилуфар Якуббоева - 1. По итогам 7 туров Нодирбек Абдусатторов с 5, а Умида Омонова - с 5,5 очками занимают в турнирной таблице второе место.
Узбекские киберспортсмены также ведут борьбу за медали. Сегодня они принимают участие в игре "Dream Three Kingdoms".
В рамках соревнований Алишер Садуллаев встретился со специалистами, изучил созданные условия и возможности наших соотечественников. Он также душевно поговорил с атлетами и пожелал им удачи во время Игр.