6 сентябрь – Бутунжаҳон кураш куни!
Бугун ўзбек миллий кураши ўз байрамини нишонламоқда. Бир неча йиллар давомида ушбу сана норасмий байрам сифатида нишонлаб келинган бўлса, 2017 йилга келиб “6 сентябрь – кураш миллий спорт тури куни” сифатида расман тан олинди ва бу борада Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли фармони имзоланди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси юртимиз ва бутун дунёдаги кураш оиласини бугунги байрам билан самимий муборакбод этиб, халқимиз фахри бўлмиш ушбу спорт турининг янада равнақ топишини тилаб қолади.

6 Сентября 2023 1709
Сегодня узбекский национальный кураш отмечает свой праздник. В течение нескольких лет эта дата отмечалась как неофициальный праздник, а к 2017 году была официально признана ”6 сентября-День национального вида спорта-кураша” и подписан соответствующий Указ Президента Республики Узбекистан.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет семью кураша нашей страны и всего мира с сегодняшним праздником и желает дальнейшего процветания этого вида спорта, являющегося гордостью узбекского народа.