Хитой спортининг ютуқлари Ўзбекистон делегацияси нигоҳида
Хитой йирик комплекс мусобақаларни ўтказиш борасида жаҳоннинг энг тажрибали мамлакатларидан бирига айланиб улгурди. Хусусан, Пекин шаҳрининг ҳам ёзги, ҳам қишки Олимпия ўйинларини қабул қилган дунёдаги ягона шаҳар мақомига эга эканлиги, мамлакатнинг бир неча бор Осиё ўйинлари ва Универсиада каби комплекс мусобақаларга мезбонлик қилгани ушбу фикрга яққол далил бўлади. Сўнгги йилларда Чин ўлкасининг бошқа шаҳарларида ҳам йирик комплекс мусобақалар, жаҳон чемпионатлари ўтказилмоқда. Бу эса бутун мамлакат бўйлаб спорт инфратузилмаси бирдек ривожланганини англатади. Шу боис кўплаб давлатлар бундай тажрибадан андоза олиб, ундан фойдаланмоқда.
Айни кунларда “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинлари учун Олимпия шаҳарчасини барпо этиш лойиҳаси доирасида Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Азизжон Камилов, шунингдек, Қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги вазирлиги, “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компанияси мутасаддиларидан иборат делегация Хитой сафарида бўлиб турибди. Ундан кўзланган мақсад мамлакатдаги спорт инфратузилмаси, хусусан, универсал спорт объектларини қуриш ва ундан мақсадли фойдаланиш каби устувор режаларни ўрганишдир.
Ишчи гуруҳнинг дастлабки манзили Пекинда қад ростлаган дунё спорти оламидаги йирик лойиҳалардан бири “Пекин Миллий конькида югуриш маркази” бўлди. 2022 йилги қишки Олимпиада учун барпо этилган ушбу иншоотни нафақат Хитой, балки жаҳон спортининг дурдона объектларидан бири дейиш мумкин. Ўрганиш давомида маҳаллий мутахассислар мамлакатда спорт объектларини қуриш бўйича сўнгги ютуқлар ҳақида батафсил маълумот беришди.
Мутасаддилар “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларининг қурилиши учун масъул бўлган “China CAMC Engineering” компанияси офисида меҳмон бўлишди. Ташкилот бош директори Ли Хайсинь билан ўтган суҳбатда Тошкентда қурилаётган Олимпия шаҳарчасида олиб борилаётган бунёдкорлик ишлари, келгусида ҳам ҳамкорликни янада изчил давом эттириш каби мавзулар кўриб чиқилди.
Пекинга ташрифи доирасида ишчи гуруҳ CNSG (China National Sports Group) компаниялари офисига ҳам ташриф буюриб, ташкилот раҳбарияти билан учрашувлар ўтказди. Ушбу компания комплекс Ўйинлар ўтказишда админстратив ва ташкилий йўналиш бўйича ўз хизматларини таклиф қилди. Ҳар икки учрашувда ўзаро ҳамкорликнинг янги қирралари кўриб чиқилиб, келгуси режалар ҳақида фикр алмашилди.
Қайд этиш жоиз, ушбу икки компания Хитой спортидаги етакчи локомотив бўлиб, сўнгги 15 йил мамлакатда ўтган ёзги ва қишки Олимпия ўйинлари, Осиё ўйинлари, ўсмирлар Олимпиадаси, Универсиада ўйинлари ва бошқа кўплаб мусобақалар учун объектлар қурилиши, логистика ва коммуникация йўналишидаги ишларни амалга оширган. Шундан сўнг ишчи гуруҳ Пекиндаги “Янги Миллий стадион”га ҳам ташриф буюриб, замонавий бунёдкорликдаги сўнгги ютуқлар билан танишди.
Ишчи гуруҳнинг Хитойга сафари давом этади. Мутасаддилар эндиликда яқинда Бутунжаҳон ёзги Универсиада ўйинларини қабул қилган Чэнду шаҳрига йўл олиб, у ердаги инфратузилмани ўрганишади.

30 Августа 2023 2122
Китай является одной из самых опытных стран мира в проведении крупных комплексных соревнований. В частности, тот факт, что Пекин имеет статус единственного города в мире, принимавшего как летние, так и зимние Олимпийские игры, а также, что в стране неоднократно организовывались такие комплексные старты, как Азиатские игры и Универсиада, является ярким подтверждением этого. В последние годы в других городах Поднебесной также проводятся крупные комплексные соревнования, чемпионаты мира. А это значит, что спортивная инфраструктура по всей стране развита одинаково. Поэтому многие государства берут пример с этой страны и применяют в своей практике.
В эти дни в рамках проекта по созданию Олимпийского городка для юношеских Азиатских игр “Ташкент-2025” с рабочим визитом в Китае находится отечественная делегация в составе Генерального секретаря Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбека Касимова, заместителя председателя Комитета Азизжона Камилова, а также должностных лиц Министерства строительства и жилищно-коммунального хозяйства, Инжиниринговая компания “Ягона буюртмачи хизмати” (”Сервис единого заказчика”). Целью визита является изучение приоритетных планов развития спортивной инфраструктуры страны, в частности строительства и целевого использования универсальных спортивных объектов.
Первоначальным адресом посещения рабочей группы стал один из крупных проектов в мире спорта “Пекинский Национальный конькобежный центр”. Сооружение, возведённое к зимним Олимпийским играм 2022 года, можно назвать одним из шедевров не только китайского, но и мирового спорта. В ходе визита местные специалисты подробно рассказали о последних достижениях в строительстве спортивных объектов в стране.
Официальные лица встретились с руководством компании “China CAMC Engineering”, ответственной за строительство юношеских Азиатских игр ”Ташкент-2025“. В прошедшем разговоре с Генеральным директором организации Ли Хайсином были затронуты такие темы, как строительная работа, проводимая в Олимпийском городке, а также дальнейшее сотрудничество.
В рамках визита в Пекин рабочая группа также посетила офис компаний CNSG (China National Sports Group) и провела встречи с руководством Организации. Эта Компания предложила свои услуги по административной и организационной работах при проведении игр. На обеих встречах были обсуждены новые аспекты сотрудничества и состоялся обмен мнениями о планах на будущее.
Стоит отметить, что эти две Компании являются ведущими локомотивами в китайской спортивной индустрии и последние 15 лет выполняют в стране работы по строительству объектов, логистике и коммуникациям к прошедшим летним и зимним Олимпийским играм, Азиатским играм, юношеским Олимпийским играм, Универсиаде и многим другим соревнованиям. В ходе беседы состоялся подробный обмен мнениями о новых аспектах взаимодействия.
Поездка рабочей группы в Китай продолжается. Официальные лица теперь направляются в Ченду, город, который недавно принимал Всемирную летнюю Универсиаду, и исследуют там инфраструктуру.