Ханчжоу-2022: Ўзбекистон делегациясининг таркибини оптималлаштириш масаласи кўриб чиқилди
Хитой мезбонлик қиладиган Осиё ўйинлари стартига 1 ойдан кам вақт қолди. Шу муносабат билан Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида делегациянинг тайёргарлигига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Унда Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раиси ўринбосари Шерзод Ташматов, федерация ва ассоциациялар масъуллари иштирок этишди.
Тадбирда сўз олган расмийлар мусобақанинг муҳимлик жиҳати ҳақида алоҳида тўхталиб ўтишди. Хусусан, давлатимиз томонидан тайёргарликнинг барча жабҳалари тўла-тўкис қўллаб-қувватланаётгани, бунга жавобан делегациямиз юқори натижаларни қўлга киритиши лозимлиги таъкидланди. Йиғилиш давомида асосий эътибор ҳар бир терма жамоа таркибидаги спортчи ва мураббийлар, шифокорлар рўйхатини қайта кўриб чиқишга қаратилди ва бу борада масъуллар билан алоҳида гаплашиб чиқилди.
Шунингдек, терма жамоаларнинг тайёргарлик режалари, Хитой томонидан иштирокчи жамоаларга қўйилаётган талаблар ҳам муҳокама қилинди. Ташкилий қўмита томонидан спорт турларига қўйилган шартлар инобатга олинган ҳолда режа тузиш муҳимлиги таъкидланиб, бундай талабларга жавоб бермайдиган жамоалар Ўйинлардан четлатилиши мумкинлиги огоҳлантирилди. Шундан келиб чиққан ҳолда ҳар бир масъулга тайёргарлик жараёнига янада катта аҳамият қаратилиши лозимлиги таъкидланди.
Осиё ўйинлари олдидан кўплаб спорт турлари бўйича жаҳон чемпионатлари бўлиб ўтади. Бунда ҳар бир терма жамоанинг Ханчжоу шаҳридаги Атлетлар шаҳарчасига кириб бориш муддати, логистика масалалари атрофлича ўрганиб чиқилди. Суҳбат давомида расмийлар томонидан бу йўналишга катта аҳамият қаратиш лозимлиги, авиачипталар ва бошқа тўловларни амалга ошириб улгурмаган федерацияларга масалани ҳал қилиш бўйича тегишли кўрсатмалар берилди.

26 Августа 2023 1869
Уже через несколько недель в Китае стартуют Азиатские игры. В связи с этим в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялось заседание, посвящённое подготовке делегации страны. В мероприятии приняли участие заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, ответственные лица Федераций и Ассоциаций.
Официальные лица, выступившие на встрече, особо отметили важность предстоящих стартов в Ханчжоу. В частности, было отмечено, что государство полностью поддерживает всестороннюю подготовку. В свою очередь, отечественная делегация в ответ на это должна добиться высоких результатов. В ходе встречи основное внимание было уделено пересмотру перечня спортсменов и тренеров, врачей каждой Национальной команды. Кроме того, их список был обсуждён с ответственными лицами.
Также были рассмотрены планы подготовки сборных, требования, предъявляемые Китаем к командам-участницам. Была подчёркнута важность составления плана с учётом условий, создаваемых оргкомитетом на виды спорта, и предупреждено, что команды, не отвечающие таким требованиям, могут быть исключены из Игр. Исходя из этого, отметилось, что каждому ответственному лицу следует придать большее значение процессу подготовки.
Перед Азиатскими играми пройдут чемпионаты мира по многим видам спорта. При этом были детально изучены логистика и сроки въезда каждой Национальной команды в Городок атлетов в Ханчжоу. В ходе беседы было отмечено, что официальные лица должны уделять этому большое внимание и им были даны соответствующие указания.