Оммавий спорт ихлосмандлари учун яна бир байрам яқин
3 сентябрь куни мамлакатимизнинг 16 та шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 32 йиллигига бағишланган “Янги нафас” оммавий югуриш мусобақаси бўлиб ўтади. Бугун Ўзбекистон енгил атлетика федерациясида мазкур тадбирга бағишланган матбуот анжумани ташкил этилди. Унда федерация мутасаддилари ва ташкилий қўмита аъзолари ОАВ ходимларига бўлажак мусобақа ҳақида атрофлича маълумот беришди.
Мазкур оммавий югуриш мусобақаси Тошкент, Нурафшон, Гулистон, Андижон, Наманган, Фарғона, Жиззах, Самарқанд, Навоий, Бухоро, Қоровулбозор, Термиз, Қарши, Ғузор, Хива ва Нукус шаҳарларида бўлиб ўтади. Пойтахтимизда иштирокчилар 3 ва 10 км масофаларга югуришса, қолган ҳудудларда фақат 3 км масофадаги баҳслар ташкил қилинади. Анъанага мувофиқ, бу галги тадбир ҳам “Бир ватанда, бир вақтда, бир масофага, бир мақсадда – бирга югурамиз!” шиори остида ўтказилади.
Мутасаддиларнинг таъкидлашича, бу йилги баҳсларга Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон, Туркманистон каби қўшни мамлакатлардан ҳам спортчилар таклиф этилган. Ҳисоб-китобларга кўра, пойтахтимизда 5500, қолган ҳар бир шаҳарда камида 2000 нафар иштирокчи бўлажак пойгада қатнашиши кутилмоқда. Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси ҳамда “O‘zbekneftgaz” АЖ ҳамкорлигида ўтказилаётган мазкур лойиҳа аҳоли ўртасида соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишга ҳисса қўшади.
Тошкент шаҳрида ўтказиладиган пойгаларда иштирок этишни истаган кўнгиллилар “Iticket.uz” платформаси орқали рўйхатдан ўтишлари мумкин. 3 км масофадаги пойгада 9, 10 кмга кечадиган беллашувларда эса 14 ёшдан катта бўлган барча қатнаша олади. Пойгалар 3 сентябрь куни соат 06:30 да 16 шаҳарда старт олади.
Анжуман давомида яқинлашиб келаётган жаҳон чемпионатида Ўзбекистон терма жамоасининг тайёргарлиги ҳақида ҳам тўхталиб ўтилди. Федерация Бош котиби Камолиддин Рўзимуҳаммедовга кўра, барча атлетларимиз бўлажак дунё биринчилигига қизғин ҳозирлик кўришмоқда. Жумладан, Сафина Садуллаевага украиналик янги мураббий бириктирилган бўлиб, Будапешт турнири ҳамюртимизнинг хорижлик тренер қўл остидаги илк стартига айланади.

10 Августа 2023 2158
3 сентября в 16 городах нашей страны пройдёт массовый забег “Янги нафас”, посвящённый 32-й годовщине Независимости Республики Узбекистан. Сегодня в Федерации лёгкой атлетики страны состоялась пресс-конференция, посвящённая этому мероприятию. В ней официальные лица Федерации и члены оргкомитета подробно рассказали сотрудникам СМИ о предстоящих состязаниях.
Соревнования по массовому бегу пройдут в Ташкенте, Нурафшоне, Гулистане, Андижане, Намангане, Фергане, Джизаке, Самарканде, Навои, Бухаре, Коровулбозоре, Термезе, Карши, Гузаре, Хиве и Нукусе. В столице участники бегут на дистанции 3 и 10 км, а в остальных регионах организуются соревнования только на дистанции 3 км. По традиции, на этот раз мероприятие также проходит под девизом “На одной Родине, в одно время, на одну дистанцию, с одной целью – бегаем вместе!“.
По словам официальных лиц, на этот раз для участия в массовом забеге приглашены спортсмены из соседних стран, таких как Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан. В нашей столице ожидается участие 5500 атлетов, а в каждом другом городе-не менее 2000. Данный проект, проводимый в сотрудничестве с Федерацией лёгкой атлетики Узбекистана и АО “Узбекнефтегаз”, способствует пропаганде здорового образа жизни среди населения.
Желающие участвовать в забеге в столице могут зарегистрироваться через платформу «Iticket.uz». В предстоящих состязаниях на 3 км могут участвовать все желающие старше 9 лет, а на 10 км - все желающие старше 14 лет. Забег стартует 3 сентября в 06:30 в 16 городах.
В ходе конференции было также затронуто участие сборной Узбекистана в предстоящем чемпионате мира. По словам Генерального секретаря Федерации Камолиддина Рузимухаммедова, все отечественные атлеты активно готовятся к предстоящему чемпионату мира. В частности, Сафина Садуллаева готовится с новым украинским тренером, а Будапештский турнир станет первым стартом нашей соотечественницы под руководством иностранного наставника.