IIHF билан ҳамкорлик янги даражага чиқмоқда
Тошкентда ўтказилган “Осиёлик ёш хоккейчилар учун ўқув-машғулот йиғини” лойиҳасидан сўнг Халқаро муз устида хоккей федерацияси (IIHF) ва Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ўртасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлаш мавзусига бағишланган учрашув бўлиб ўтди. Унда IIHF вице-президенти Айваз Омарканов, МОҚ раиси ўринбосарлари Равшан Ирматов ва Шерзод Ташматов мавзуга доир истиқболли режаларни муҳокама қилишди.
Мазкур учрашувда Ўзбекистон хоккей федерацияси Ижрочи директори Элбек Маҳмудов ҳам иштирок этди. Айваз Омарканов 7 кунлик халқаро йиғин юқори савияда ўтказилгани учун мамлакатимиз ҳукумати ва ташкилий қўмита аъзоларига миннатдорчилик билдирди. Хусусан, у ўз нутқи давомида Ўзбекистон келгусида нафақат бу каби йиғинлар, балки халқаро миқёсдаги мусобақалар, турли ёш тоифаларидаги қитъа биринчиликларини ҳам аъло даражада ўтказиши мумкинлигини қўшимча қилди.
МОҚ мутасаддилари мамлакатимизда нафақат ёзги, балки қишки спорт турларини ҳам ривожлантириш борасида олиб борилаётган ишларга тўхталиб, пойтахт ва турли вилоятларда бунинг учун катта инфратузилма яратилаётгани ҳақида гапириб ўтишди. Шунингдек, Тошкентнинг турли ёшдаги Осиё чемпионатларини ўтказиш учун имконияти етарли экани, бу каби мусобақалар юртимизда қишки спорт турлари, хусусан, хоккейни янада кенг тарғиб қилишга катта ёрдам беришини таъкидлашди.
Суҳбат давомида томонлар ташкилотлар ўртасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлаш, келгусида бу каби янги йирик лойиҳаларни ўтказиш каби мавзуларда фикр алмашишди.

Сотрудничество с IIHF выходит на новый уровень
После проведенного в Ташкенте проекта “Тренировочные сборы молодых хоккеистов Азии” состоялась встреча на тему дальнейшего укрепления связей между Международной федерацией хоккея на льду (IIHF) и Национальным Олимпийским комитетом Узбекистана. Вице-президент IIHF Айваз Омарканов, заместители председателя НОК Равшан Ирматов и Шерзод Ташматов обсудили перспективные планы на эту тему.
Также в данной встрече принял участие исполнительный директор Федерации хоккея Узбекистана Элбек Махмудов. Айваз Омарканов поблагодарил Правительство нашей страны и членов Оргкомитета за проведение 7-дневных международных сборов на высоком уровне. В частности, в ходе своего выступления он добавил, что в будущем Узбекистан сможет проводить не только подобные мероприятия, но и соревнования высокого ранга, первенства континента в различных возрастных категориях.
В свою очередь, официальные лица НОК рассказали о развитии не только летних, но и зимних видов спорта в нашей стране, о том, что в столице и различных регионах создаётся для этого большая инфраструктура. Также было отмечено, что Ташкент обладает достаточными возможностями для проведения чемпионатов Азии разных возрастов, что во многом способствует более широкому продвижению зимних видов спорта, в частности хоккея.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями по дальнейшему укреплению связей между Организациями, проведению в будущем новых крупных проектов подобного рода.