Ёш оғир атлетикачиларимиз қитъада тенгсиз!
Ҳиндистоннинг Нью-Дели шаҳри мезбонлик қилган оғир атлетика бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги Осиё чемпионати ўз якунига етди. Мусобақанинг сўнгги кунида энг оғир вазн тоифаларида кечган беллашувларда Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари 3 та олтин ва 3 та бронза медалларига сазовор бўлишди.
-109 кг, ёшлар: Қурбонмурод Намозов (3 та)
+81 кг, ўсмирлар: Лолахон Абдурашидова (силтаб кўтариш ва икки кураш)
+109 кг, ёшлар: Амир Абдуллаев (даст кўтариш)
Қувонарлиси, мусобақа якунида U-20 ёш тоифасида ҳам йигитлар, ҳам қизлар терма жамоамиз очколар бўйича умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни қўлга киритишди. Йигитларимиз медаллар жамғариш йўналишида ҳам 9 та олтин, 6 та кумуш ва 4 та бронза медаллари билан пешқадамлик қилишди. Қизларимиз эса 8 та кумуш ҳамда 9 та бронза медалларига эгалик қилишди.
Ўсмирлар тоифасида ҳам юртдошларимиз ўз сўзларини айта олишди. Йигитларимиз 10 та олтин, 4 та кумуш ва 8 та бронза медаллари билан умумжамоа ҳисобида биринчи бўлдилар. Қизларимиз ҳисобида эса 4 та олтин, 3 та кумуш ва 8 та бронза медал мавжуд (4-ўрин). Қайд этиш жоиз, ҳар икки жамоамиз очколар жамғариш бўйича иккинчи натижани қайд этишди.
Ёшларимиз қўлга киритган жами медаль: 9 та олтин, 14 та кумуш ва 13 та бронза.
Ўсмирларимиз қўлга киритган жами медаль: 14 та олтин, 7 та кумуш ва 16 та бронза.
Умумий ҳисобда: 23 та олтин, 21 та кумуш ва 29 та бронза.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси мазкур мусобақадаги улкан натижа билан Ўзбекистон оғир атлетика федерацияси, ёш спортчи ва мураббийларимизни самимий қутлаб, уларга келгуси фаолиятларида ҳам омад ҳамда зафарлар тилайди.

Юные отечественные тяжелоатлеты показали достойный результат на ЧА
Завершился чемпионат Азии по тяжёлой атлетике среди юниоров и молодёжи, который проходил в Нью-Дели (Индия). В последний день соревнований среди спортсменов тяжеловесов члены сборной Узбекистана завоевали по 3 золотые и бронзовые медали.
-109 кг, молодёжь: Курбонмурод Намозов (3 шт.)
+ 81 кг, юниоры: Лолахон Абдурашидова (толчок и по сумме двух упражнений)
+ 109 кг, юниоры: Амир Абдуллаев (рывок)
Приятно отметить, что по итогам ЧА U-20 и юноши, и девушки в общекомандном зачёте по очкам заняли первое место. Ребята также лидировали в медальном зачёте с 9 золотыми, 6 серебряными и 4 бронзовыми медалями. Девушки завоевали 8 серебряных и 9 бронзовых наград.
Также в юниорской категории наши соотечественники выступили достойно. Наши ребята стали первыми в общекомандном зачёте с 10 золотыми, 4 серебряными и 8 бронзовыми медалями. А на счету девушек 4 золотые, 3 серебряные и 8 бронзовых медалей (4 место). Стоит отметить, что обе отечественные команды показали второй результат по очкам.
Общее количество медалей молодёжной сборной: 9 золотых, 14 серебряных и 13 бронзовых.
Общее количество медалей юниорской сборной: 14 золотых, 7 серебряных и 16 бронзовых.
Итого: 23 золота, 21 серебро и 29 бронза.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию тяжёлой атлетики страны, спортсменов и тренеров с достигнутым результатом на ЧА, желает им удачи и успехов в дальнейших выступлениях.