Юртимизда хоккей бўйича илк бор ўтказилаётган халқаро йиғинга старт берилди
Маълум қилганимиздек, бугун Тошкентда “Осиёлик ёш хоккейчилар учун ўқув-машғулот йиғини” бошланди. “Ҳумо арена” муз саройида мамлакатимизда биринчи бор ташкил этилаётган ушбу катта дастурнинг очилиш маросими бўлиб ўтди. Унда Халқаро муз устида хоккей федерацияси (IIHF) вице-президенти Айваз Омарканов, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг биринчи ўринбосари Алишер Саъдуллаев, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Осиё Олимпия кенгаши масъул вакили Тони Тарраф, Ўзбекистон хоккей федерацияси раҳбарияти иштирок этди.
Тадбирда сўз олган расмийлар иштирокчи давлатларга ўзларининг самимий тилакларини йўллаб, Тошкентда олган билимлари келажакда етук хоккейчи бўлиб улғайишлари учун ас қотиши, улар учун тадбир давомида барча шароитлар яратиб берилиши ҳақида тўхталишди. Шунингдек, Айваз Омарканов Ўзбекистон ҳукумати ва ташкилий қўмита аъзоларига йиғин юқори савияда йўлга қўйилгани учун IIHF номидан миннатдорчилик билдирди.
Эслатиб ўтамиз, мазкур лойиҳада қитъамизнинг 30 дан ортиқ мамлакатидан ташриф буюрган 100 нафардан зиёд ёш хоккейчилар қатнашмоқда. 7 августга қадар давом этадиган машғулотларда уларга ҳар бир амплуа бўйича IIHF томонидан жалб этилган экспертлар сабоқ беришади.

В нашей стране стартовали первые международные сборы по хоккею
Как мы сообщали ранее, сегодня в Ташкенте стартовала программа “Тренировочные сборы молодых хоккеистов Азии”. В ледовом дворце "Хумо Арена" состоялась церемония открытия первой в нашей стране масштабной программы. В ней приняли участие вице-президент Международной федерации хоккея на льду (IIHF) Айваз Омарканов, первый заместитель министра Молодёжной политики и спорта Алишер Садуллаев, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, ответственный представитель Олимпийского совета Азии Тони Тарраф, руководство Федерации хоккея Узбекистана.
Выступившие на мероприятии официальные лица выразили свои искренние пожелания государствам-участникам, отметив, что полученные в Ташкенте знания помогут им в будущем вырасти в опытных зрелых хоккеистов, для них будут созданы все условия во время сборов. Также Айваз Омарканов от имени IIHF поблагодарил правительство Узбекистана и членов оргкомитета за организацию мероприятия на высоком уровне.
Напомним, что в этом проекте принимают участие более 100 юных хоккеистов из более чем 30 стран континента. На сборах, которые продлятся до 7 августа, их будут обучать высококвалифицированные эксперты, привлечённые со стороны IIHF.