75 ёшни қарши олган Баҳодир Махситовга муносиб эҳтиром кўрсатилди
Кеча Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов қутлуғ 75 ёшни қарши олгани ҳақида хабар берган эдик. Бугун Адҳам Икрамов бошчилигидаги Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги мутасаддилари, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раисининг ўринбосарлари Равшан Ирматов ва Шерзод Ташматов, Миллий Паралимпия қўмитаси раҳбарияти, спорт фахрийлари, Б.Махситовнинг яқинлари Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида таниқли давлат арбобини ушбу айём билан қутлаш учун жам бўлишди.
Тадбир аввалида Баҳодир Махситовичнинг фаолияти давомида турли соҳаларда юртимиз равнақи йўлидаги узоқ йиллик самарали ишлари, спортимиз ривожига қўшган ҳиссаси ёд олинди. Мустақил Ўзбекистон делегацияси ўзининг илк ёзги ва қишки Олимпия ўйинларидаги иштироки айнан Баҳодир Махситовичнинг спорт соҳасини ривожлантиришга масъул этиб тайинланган даврига тўғри келган. Бу орада Лиллехаммер-1994 қишки, Атланта-1996 ёзги Олимпия ўйинларида жонажон Ўзбекистонимиз ўзининг Олимпиадалардаги илк медалларини қўлга киритди. Шунингдек, мамлакатимизда Олимпизм ҳаракатига тамал тоши қўйилишида ҳам бевосита Б.Махситовнинг хизматларини алоҳида эътироф этиш мумкин.
Бугун тадбирда сўз олган расмийлар у кишининг бошқа хизматларини ҳам алоҳида эътироф этишди. Хусусан, 2020 йилнинг декабрь ойидан бери Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси сифатида фаолият олиб бораётгани, спортимиз фидойиларининг ҳолидан хабар олиш, уларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш, ёш спортчиларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш борасида амалга ошираётган ишларини алоҳида таъкидлашди. Тадбир давомида Адҳам Икрамов кун қаҳрамонига вазирликнинг эсдалик совғаларини топширди. Ойбек Касимов эса анъанага мувофиқ, юбилей ёшни қарши олаётган спорт фахрийларига аталган МОҚнинг эсдалик медалини тантанали равишда тақиб қўйди.
Б.Махситов фаолияти давомида спорт соҳасида ҳозирда турли лавозимларда ишлаётган мутасаддиларга устозлик қилган. Тадбирда Ўзбекистон футбол ассоциацияси, “Пахтакор” футбол клуби, Касаба уюшмалари федерацияси, Миллий Паралимпия қўмитаси, Жисмоний тарбия ва спорт бўйича мутахассисларни қайта тайёрлаш ва малакасини ошириш институти, Ўзбекистон самбо ассоциацияси, Бутунжаҳон белбоғли кураш федерацияси ва бошқа кўплаб ташкилотлар эсдалик совғаларини тақдим қилишди. Спортимиз фахрийлари сўз олиб, кенгаш раисига ўзларининг илиқ тилакларини йўллашди.
Ўз навбатида, Баҳодир Махситович кўрсатилган бундай эътибор ва эҳтиромдан боши кўкка етгани, келгусида ҳам мамлакатимиз спорти ривожи учун қўлидан келган барча ёрдамни кўрсатишга тайёр эканини билдирди.

Достойное поздравление юбиляра Баходира Махситова!
Накануне мы сообщали, что председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов встретил своё 75-летие. Сегодня официальные лица Министерства молодёжной политики и спорта во главе с Адхамом Икрамовым, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя НОК Равшан Ирматов и Шерзод Ташматов, руководство Паралимпийского комитета страны, ветераны спорта, родственники Б.Махситова собрались в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана, чтобы поздравить известного государственного деятеля с юбилеем.
В начале мероприятия была отмечена многолетняя самоотверженная работа Баходира Махситовича на пути развития нашей страны в различных сферах. Стоит отметить, что участие делегации Независимого Узбекистана в первых летних и зимних Олимпийских играх пришлось именно к периоду работы Баходира Махситова на посту председателя Государственного комитета по физической культуре и спорту. На зимних Олимпийских играх Лиллехаммер-1994 и летних Атланта-1996 Узбекистан завоевал свои первые медали. А также можно отметить особую заслугу Б.Махситова  в развитии Олимпийского движения в нашей стране.
Официальные лица, выступившие сегодня на мероприятии, также особо отметили и другие заслуги этого человека. В частности, что он с декабря 2020 года является председателем Совета ветеранов спорта Узбекистана, проводит работу по всесторонней поддержке преданных своему делу ветеранов спорта. В свою очередь, данная благородная деятельность является примером для всей молодёжи. В ходе мероприятия Адхам Икрамов вручил юбиляру подарки от имени Министерства, а Ойбек Касимов - памятную медаль НОК, которой награждаются ветераны-юбиляры.
Б.Махситов за свою карьеру был наставником многих официальнх лиц, которые в настоящее время работают на различных должностях в сфере спорта. Памятные подарки также вручили Ассоциация футбола Узбекистана, футбольный клуб “Пахтакор”, Федерация профсоюзов, Национальный Паралимпийский комитет, Институт переподготовки и повышения квалификации специалистов по физической культуре и спорту, Ассоциация самбо Узбекистана, Всемирная федерация по белбогли курашу и многие другие организации. Ветераны узбекского спорта выразили свои искренние и тёплые пожелания председателю Совета.
В свою очередь, Баходир Махситович поблагодарил за столь пристальное внимание и заботу, выразил готовность и в дальнейшем оказывать всю возможную поддержку на пути развития спорта в нашей стране.