Замонавий бешкурашчиларимиз жаҳон чемпионатидаги иштирокларини якунлашди
Мисрнинг Искандария шаҳрида замонавий бешкураш бўйича ўсмирлар ўртасидаги жаҳон чемпионати якунига етди. Маълум қилганимиздек, ушбу мусобақада Ўзбекистон терма жамоасининг 3 нафар вакили юртимиз шарафини ҳимоя қилди.
Энг юқори натижани Самира Абзалова қайд этди. Саралашда тўртинчи натижа билан финалга йўл олган юртдошимизга финалда омад етишмади. Барча босқичлар якунида Абзалова 1166 очко билан 28-натижани қайд этди. Йигитлар ўртасида финал босқичида қатнашган Аслиддин Бахтиёров қиличбозлик дастуридан сўнг беллашувни якунлай олмади. Кира Цойнинг саралашда тўплаган баллари финал босқичи учун етарли бўлмаган эди.
Қайд этиш жоиз, Олимпия ўйинлари дастуридан ўрин олган ушбу спорт тури мамлакатимизда анча ёш ҳисобланади. Шундай бўлса ҳам, мазкур спорт юртимизда тез суратларда ривожланмоқда. Атлетларимиз Токио-2020 Олимпия ўйинларида дебют қилишди. Ҳозирда Париж-2024 Олимпиадасига йўлланма берувчи Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларига қизғин ҳозирлик олиб боришмоқда.

Современные пятиборцы Узбекистана завершили выступления на ЧМ
В Александрии (Египет) завершился чемпионат мира по современному пятиборью среди юниоров. Честь нашей страны на данных стартах защищали 3 представителя сборной Узбекистана.
Среди отечественных атлетов самый лучший результат показала Самира Абзалова. Нашей соотечественнице, которая вышла в финал с четвертым результатом в квалификации, немного не повезло в финале. По итогам всех этапов Абзалова показала 28-й результат, набрав 1166 очков. Аслиддин Бахтиёров, участвовавший в финальном этапе среди юношей, не смог завершить соревнования после фехтования. Квалификационных баллов Киры Цой было недостаточно для финала.
Стоит отметить, что данный вид спорта, входящий в программу Олимпийских игр, считается в нашей стране достаточно молодым. Тем не менее, этот спорт развивается довольно быстрыми темпами. Отметим, что отечественные атлеты дебютировали на Олимпийских играх Токио-2020. В настоящее время наши соотечественники активно готовятся к Азиатским Играм Ханчжоу-2022, на которых по этой дисциплине будут разыграны лицензии ОИ Париж-2024.