Айни дақиқаларда Таиланд пойтахти Бангкок шаҳрида Осиё Олимпия кенгашининг 62-Бош Ассамблеяси бўлиб ўтмоқда. Тадбирнинг кун тартибидан қитъамиз спорти учун муҳим ва истиқболли режалар, лойиҳаларни муҳокама қилиниш баробарида ташкилотга янги раҳбар, шунингдек, минтақалар бўйича вице-президентлар сайлаш масаласи ҳам ўрин олган.
Овоз бериш жараёни якунига кўра, Шайх Талал Ал Фахад Ал Сабах Осиё Олимпия кенгашининг президенти этиб сайланди. Шунингдек, ғарбий минтақа учун Тани ибн Абдулраҳмон Ал Қувари (Қатар), шарқий минтақа учун Тимоти Фок (Гонконг), жануби-шарқий минтақа учун Сери Сириват (Таиланд), жанубий минтақа учун Сед Ариф Ҳасан (Покистон), Марказий Осиё минтақаси учун Тимур Кулибаев (Қозоғистон) номзодлари ташкилот вице-президентлигига тасдиқланди.
Маълумот учун, ООКнинг шакллантирилган ушбу раҳбарияти келгуси 4 йил давомида ташкилотни бошқаради. Ҳамюртимиз Отабек Умаров эса “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинлари бўйича ООК вице-президенти сифатида фаолиятини давом эттиради.
Бош Ассамблея давомида ООКнинг турли бўлимлари ва қўмиталарига ҳам раҳбарлар сайланади. Мазкур тадбирда Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасининг вакиллари ҳам иштирок этишмоқда.

Шейх Талал Аль Фахад Аль Сабах избран президентом ОСА
В эти минуты в столице Таиланда Бангкоке проходит 62-я Генеральная Ассамблея Олимпийского совета Азии. В повестке дня мероприятия наряду с обсуждением важных и перспективных планов, проектов в области спорта на континенте рассмотрен вопрос избрания нового руководителя Организации, а также вице-президентов по регионам.
По итогам голосования Шейх Талал Аль Фахад Аль Сабах был избран президентом Олимпийского совета Азии. Также были утверждены кандидатуры на пост вице-президентов Организации: Тани ибн Абдулрахмана Аль Кувари (Катар) для западного региона, Тимоти Фока (Гонконг) для восточного региона, Сери Сириват (Таиланд) для юго-восточного региона, Сед Ариф Хасан (Пакистан) для Южного региона, Тимур Кулибаев (Казахстан) для центральноазиатского региона.
Для информации, это сформированное руководство будет вести свою деятельность в Организации в течение следующих 4 лет. А наш соотечественник Отабек Умаров продолжит свою работу в качестве вице-президента ОСА по юношеским Азиатским играм «Ташкент-2025».
В рамках Генеральной Ассамблеи также избираются руководители различных отделов и комитетов ОСА. В мероприятии принимают участие представители Национального Олимпийского комитета Узбекистана.