Тошкентда осиёлик ёш хоккейчилар учун халқаро ўқув-машғулот йиғини ўтказилади
1-7 август кунлари Тошкентда осиёлик ёш хоккейчилар учун ўқув-машғулот йиғини ташкил этилади. Осиё Олимпия кенгаши, Халқаро муз устида хоккей федерацияси (IIHF) билан ҳамкорликда ўтказиладиган ушбу тадбирда қитъамизнинг 30 га яқин мамлакатидан ёш спортчилар ва уларнинг мураббийлари иштирок этишади. Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида IIHFнинг Осиё ва Океания минтақаси бўйича менежери Харалд Спрингфилд билан ушбу тадбирга олиб борилаётган тайёргарлик жараёнлари муҳокама қилинди.
Меҳмонни МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов қарши олди. Шунингдек, ушбу йиғилишда Ўзбекистон хоккей федерацияси Ижрочи директори Элбек Маҳмудов ҳам иштирок этди. Ойбек Омилович Х.Спрингфилдга мамлакатимизда сўнгги даврда қишки спорт турларини ривожлантиришга қаратилаётган эътибор ҳақида гапирар экан бунга “Ҳумо арена” кўп тармоқли муз саройи, “Амирсой” чанғи комплекси, "Алпомиш" мажмуаси ва вилоятларда қурилаётган муз саройларини яққол мисол тариқасида келтирди. Қолаверса, ёш хоккейчиларимизнинг халқаро майдондаги ютуқларини алоҳида эътироф этиб, бу каби лойиҳалар юртимиз спорти учун муҳим эканини билдирди.
Ўз навбатида, IIHF вакили Ўзбекистон хоккей федерацияси ушбу лойиҳага катта тайёргарлик кўраётганини алоҳида таъкидлади. Шунингдек, мамлакатимиз халқаро йиғинни юқори даражада ўтказишига асло шубҳа қилмаслигини, келгусида ҳамкорликда янада кўплаб лойиҳаларни амалга ошириш мумкинлигини қўшимча қилди.
Режага мувофиқ, халқаро ўқув-машғулот йиғини икки қисмдан иборат бўлади. Дастлаб иштирокчиларга назарий билим берилади. Шундан сўнг тингловчилар ўз қобилиятларини “Ҳумо арена”да ўтадиган амалий машғулотларда намойиш қилишади.

В Ташкенте пройдёт международные тренировочные сборы для молодых хоккеистов Азии
С 1 по 7 августа в столице состоятся учебно-тренировочные сборы молодых хоккеистов континента. В данных УТС, проводимых в сотрудничестве с Олимпийским советом Азии, Международной федерацией хоккея на льду (IIHF), примут участие молодые спортсмены и их тренеры из почти 30 стран нашего континента. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась встреча с менеджером IIHF по региону Азии и Океании Харальдом Спрингфилдом. В ходе заседания были обсуждены процессы подготовки к предстоящим международным тренировкам.
Зарубежного гостя встретил Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. Также в этом совещании принял участие исполнительный директор Федерации хоккея Узбекистана Элбек Махмудов. Ойбек Омилович говоря о внимании к развитию зимних видов спорта в нашей стране в последнее время, привёл в качестве ярких примеров многопрофильный Ледовый дворец ”Хумо арена“, горнолыжный комплекс ”Амирсой”, комплекс “Алпомиш” и строящиеся ледовые дворцы в регионах. Кроме того, особо отметив достижения наших юных хоккеистов на международной арене, он подчеркнул, что подобные проекты важны для дальнейшего развития узбекского спорта.
В свою очередь, представитель IIHF отметил, что Федерация хоккея Узбекистана активно готовится к этому проекту. Он также добавил, что не сомневается в том, что наша страна проведёт международные сборы на высоком уровне, что в будущем можно будет реализовать ещё больше совместных проектов.
Согласно плану, международные УТС будут состоять из двух частей. Сначала участники обогатят свои теоретические знания. Затем слушатели учебных курсов продемонстрируют свои способности на практических занятиях в “Хумо арена”.