МОҚ раиси ўринбосари Азизжон Камиловни табриклаймиз!
Бугун Миллий Олимпия қўмитаси раиси ўринбосари, Ўзбекистон дзюдо федерацияси раиси Азизжон Камилов таваллуд айёмини нишонламоқда.
Азизжон Якубжанович Камилов 1984 йил 19 июнь куни туғилган. Ҳозирда МОҚ раиси ўринбосари, Ўзбекистон дзюдо федерациясининг раиси лавозимларида фаолият олиб бормоқда.
Азизжон Якубжанович мамлакат дзюдо федерацияси бошқарувида катта ислоҳотларни амалга ошира олди. 2019 йил дзюдо бўйича Тошкент “Катта дубулға” турнирининг “Ҳумо арена” муз саройида ўтиши, 2022 йил Ўзбекистон ўз тарихида илк бор катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатига мезбонлик қилиши, терма жамоамиз бошқарувида жаҳон дзюдосининг афсонавий вакили, Афина-2004 Олимпия ўйинлари чемпиони Илиас Илиадис каби мураббийнинг иш бошлаши, бунга жавобан дзюдочиларимизнинг жаҳон ареналаридаги улкан ғалабаларида ушбу инсоннинг хизматлари катта. Қайд этиш жоиз, Азизжон Камилов раҳбарлигида илк бор мамлакатимиз “Катта дубулға” турнирини қабул қилди, Олимпия ўйинларига қўлга киритилган йўлланмаларимиз сони бўйича рекорд янгиланиб, Токио-2020 да ушбу спорт турида делегациямиз ҳисобига 1 та бронза медали ёзиб қўйилди. Пойтахтимизда ўтган дунё биринчилигида эса терма жамоамиз 2 та олтин медаль билан умумжамоа ҳисобида учинчи ўринни эгаллади.
Азизжон Якубжановичнинг ташаббуси билан Халқаро дзюдо федерацияси билан ҳамкорликда Ўзбекистонда “Мактабларда дзюдо” дастури йўлга қўйилди ва унинг доирасида Халқ таълими вазирлиги билан ҳамкорликда 12 вилоятда 14 та ана шундай енгил конструкцияли заллар барпо этилди. Уларда бугунги кунда минглаб ёшларимиз севимли спортлари билан шуғулланишмоқда. Мамлакатимизда оммавий спорт, қолаверса, дзюдо спортини ривожлантиришдаги хизматлари учун “Дўстлик” ордени билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Азизжон Камиловни бугунги таваллуд айёми билан табриклаб, у кишига узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва улкан ғалабалар тилаб қолади.

Поздравляем заместителя председателя НОК Азизжона Камилова!
Сегодня заместитель председателя Национального Олимпийского комитета, председатель Федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов отмечает свой День рождения.
Камилов Азизжон Якубжанович родился 19 июня 1984 года. В настоящее время занимает должности заместителя председателя НОК, руководителя Федерации дзюдо Узбекистана.
Азизжон Якубжанович в ходе своей деятельности в Федерации дзюдо страны реализовал множество перспективных проектов, сумел провести масштабные реформы, направленные на развитие узбекского дзюдо . В частности, в 2019 году был организован Гран-при, в 2021 году турнир серии "Большого шлема" в столичном многофункциональном ледовом дворце "Хумо Арена", а также осенью прошлого года впервые в истории страны Ташкент принял чемпионат мира по дзюдо среди взрослых. Кроме того, велика заслуга руководителя Федерации дзюдо Узбекистана в работе в Национальной сборной страны по данному виду единоборства такого профессионала, как легендарный представитель мирового дзюдо, чемпион Олимпийских игр Афина-2004 Илиаса Илиадиса. Стоит отметить, что под руководством Азизжона Камилова обновлён рекорд по количеству завоёванных путёвок на Олимпийские игры, на Токио-2020 копилка отечественной делегации была пополнена бронзовой медалью. А на прошедшем в столице первенстве планеты отечественная сборная заняла третье место в общекомандном зачёте с 2 золотыми наградами.
По инициативе Азизжона Якубжановича совместно с Международной федерацией дзюдо в Узбекистане запущена программа “Дзюдо в школах”, в рамках которой совместно с Министерством народного образования в 12 областях построены 14 залов лёгкой конструкции. В них сегодня занимаются своим любимым видом спорта тысячи представителей подрастающего поколения. За заслуги в развитии массового спорта и дзюдо в стране Азизжон Камилов награждён орденом “Дустлик”.