90 ёшни қарши олган Паина Сиднеевнага МОҚнинг эсдалик медали топширилди
Жорий йил ўзбек бокси мактабига тамал тоши қўйган инсонлардан бири, Руфат Рисқиев каби кўплаб таниқли ўзбек боксчиларига устозлик қилган Сидней Жексоннинг қизи Паина Кац 90 ёшни қарши олди. Қайд этиш жоиз, П.Кац узоқ йиллар шифокор сифатида фаолият олиб борган. Хусусан, амалий тиббиётдан ташқари кўплаб қўлёзмалари ва илмий мақолалари билан юртимиз спорт тиббиёти ривожига ҳисса қўшган.
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида Паина Сиднеевнани ушбу юбилей ёши билан қутлаш тадбири бўлиб ўтди. Унда Баҳодир Махситов бошчилигидаги спортимиз фахрийлари, МОҚ раиси маслаҳатчиси Алишер Каримов ҳамда Қўмита ходимлари иштирок этишди. Мутасаддилар тадбир давомида Паина Сиднеевнанинг бу борадаги хизматларини алоҳида эътироф этиб, унинг узоқ йиллик фидоий хизматлари учун миннатдорчилик изҳор қилишди.
Тадбир якунида анъанага мувофиқ, П.Кацга Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасининг эсдалик медали топширилди.

Памятная медаль НОК вручена 90-летней Паине Сиднеевне
В этом году Паина Кац праздновала свой 90-летний юбилей. Она является дочерью Сиднея Джексона - одного из профессионалов своего дела, заложившего фундамент узбекской школы бокса, воспитавшего многих известных отечественных мастеров кожаной перчатки, таких как Руфат Рискиев. Стоит отметить, что П.Кац долгие годы работала врачом. В частности, она внесла свой вклад в развитие спортивной медицины в нашей стране своими многочисленными рукописями и научными статьями практической медицины.
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялось мероприятие, посвящённое юбилею Паины Сиднеевны. В праздничной встрече приняли участие ветераны спорта во главе с Баходиром Махситовым, Советник председателя НОК Алишер Каримов и сотрудники Комитета. Официальные лица в ходе мероприятия особо подчеркнули заслуги Паины Сиднеевны в данной сфере, выразив благодарность за её самоотверженные заслуги.
По традиции в конце мероприятия П.Кац была вручена памятная медаль Национального Олимпийского комитета Узбекистана.