Ўзбекистон ва Ўмон Султонлиги спортидаги алоқалар мустаҳкамланмоқда
Бугун Умон Султонлиги Спорт таъминоти ва ривожлантириш бўйича бош директори Хишам Ал Синани, мамлакат оғир атлетика қўмитаси раиси Аидх Ал Мадхари ҳамда қўмита менежери Юсуф Ал Ҳасани Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасига ташриф буюришди. Расмийларни МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов қарши олди. Меҳмонлар Қўмитада яратилган шароитлар ва айниқса, унинг қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази фаолияти билан яқиндан танишишди.
Ойбек Омилович Хишам Ал Синани бошчилигидаги делегацияга ўзбек спортининг шонли тарихи, Юртбошимиз томонидан мамлакатимизда Олимпизм ҳаракати ва соғлом турмуш тарзи тарғиботини кучайтиришга қаратилаётган эътибор хусусида батафсил маълумот берди. Ўмонлик мутасаддиларда МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази катта қизиқиш уйғотди. Улар ташкилот фаолияти билан яқиндан танишиб, атлетлар учун марказлашган тизимда хизмат кўрсатувчи бундай муассаса борлиги профессионал спортда катта натижаларга эришишда улкан ҳисса қўшишини таъкидлашди. Қолаверса, спорт ютуқларида тиббий таъминотнинг ўрни муҳимлигини инобатга олиб, ундаги илмий йўналишга алоҳида ёндашишни мақсад қилишганини қўшимча қилишди.
Шундан сўнг томонлар ўзаро ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилишди. Қайд этиш жоиз, оғир атлетика бўйича Ўмон терма жамоаси йирик мусобақаларга тайёргарлик кўришда ҳамюртларимиз билан бирга қўшма ўқув-машғулот йиғинларида иштирок этади. Шунингдек, суҳбатда келгусида бошқа спорт турларида ҳам бундай ҳамкорликни йўлга қўйиш, замонавий спорт ютуқлари бўйича тажриба алмашиш каби мавзулар атрофлича муҳокама қилинди.

Укрепляются связи Узбекистана и Султаната Оман и в спортивной сфере
Сегодня Генеральный директор По спортивному обеспечению и развитию Султаната Оман Хишам Аль Синани, председатель Комитета по тяжёлой атлетике страны Аидх Аль Мадхари и менеджер Комитета Юсуф Аль Хасани посетили Национальный Олимпийский комитет Узбекистана. Почётных гостей встретил Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. Гости ознакомились с условиями, созданными в Комитете, и особенно с деятельностью Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при нём.
Ойбек Омилович подробно рассказал официальным лицам о богатой истории узбекского спорта, внимании, которое уделяет Глава государства усилению Олимпийского движения и пропаганде здорового образа жизни среди населения. Республиканский научно-практический центр спортивной медицины при НОК вызвал большой интерес у гостей. Они внимательно ознакомились с деятельностью Организации и отметили, что наличие такого учреждения, оказывающего услуги спортсменам в централизованной системе, будет служить внесением огромного вклада в достижения профессионального спорта. Кроме того, они добавили, что, учитывая важность роли медицинского обеспечения в спортивных достижениях, они стремятся к особому подходу к научному направлению в нём.
После этого стороны обсудили темы взаимоотношений. Стоит отметить, что сборная Омана по тяжёлой атлетике будет проводить совместные УТС с нашими соотечественниками. Также в беседе подробно обсуждались такие вопросы, как налаживание сотрудничества в других видах спорта, обмен опытом по современным спортивным достижениям.