Бугун бокс бўйича Лондон-2012 Олимпиадаси совриндори Аббос Атоев ва дзюдо бўйича Токио-2020 Олимпия ўйинлари қаҳрамонларидан бири Давлат Бобонов туғилган кунларини нишонлашмоқда.
Аббос Атоев 1986 йилнинг 7 июнида Бухоро вилояти Вобкент туманида таваллуд топган. Бокс бўйича 2007 ва 2009 йилларда бўлиб ўтган жаҳон чемпионатларининг олтин медаль соҳиби. Шунингдек, у 2007 йилда Осиё чемпионати ғолиби бўлган. 2010 йилги Осиё ўйинларида кумуш медаль, 2012 йил Лондонда бўлиб ўтган Олимпиадада бронза медалини қўлга киритган. Ушбу натижалари эвазига “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи”, “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвонлари билан тақдирланган.
Давлат Бобонов 1997 йил Навоий вилоятида дунёга келган. Самарқанд дзюдо мактаби тарбияланувчиси. Курашчилар оиласида туғилган Бобонов ўз ҳаётини дзюдо билан боғлади ва ушбу спорт турида ёшлар ўртасида Осиё чемпионати (2016), Тошкент Гран-приси (2016), Дюсселдорф (2020) ва Тошкент (2023) “Катта дубулға” турнирлари ғолибига айланди. 2020 йил Ўзбекистоннинг энг яхши спортчиси деб топилган. 2021 йил дзюдочимиз учун янада улкан муваффақиятларга бой бўлди. Бобонов дастлаб Қирғизистонда ўтган Осиё чемпионатида олтин, Будапешт мезбонлик қилган жаҳон чемпионатида кумуш, Токио-2020 Олимпия ўйинларида эса бронза медалларини қўлга киритди. 2022 йил юртимизда илк бор ўтказилган жаҳон чемпионатида -90 кг вазн тоифасида олтин медални қўлга киритди. Эришган муваффақиятлари эвазига давлатимиз томонидан “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спортчи” фахрий унвони билан мукофотланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳар икки спортчимизни бугунги таваллуд айёми билан табриклаб, уларга узоқ умр, сиҳат-саломатлик ва улкан зафарлар тилаб қолади.

Поздравляем призёров Олимпийских игр Аббоса Атоева и Давлата Бобонова!
Сегодня призёр Олимпийских игр Лондон-2012 по боксу Аббос Атоев и член сборной Узбекистана по дзюдо, бронзовый призёр Токио-2020 Давлат Бобонов отмечают свой День рождения.
Аббос Атоев родился 7 июня 1986 года в Вобкентском районе Бухарской области. Чемпион мира 2007 и 2009 годов. Также выиграл чемпионат Азии в 2007 году. Серебряный призёр Азиатских игр 2010 года, обладатель бронзовой награды Олимпийских игр 2012 года в Лондоне. За эти результаты удостоен почётных званий “Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан“, "Узбекистон ифтихори".
Давлат Бобонов родился в 1997 году в Навоийской области. Воспитанник Самаркандской школы дзюдо. Бобонов, родившийся в семье борцов, связал свою жизнь с дзюдо и в этом виде спорта стал победителем молодёжного чемпионата Азии (2016), Гран-При Ташкента (2016), турниров Большого Шлема в Дюссельдорфе (2020) и Ташкенте (2023). Признан лучшим спортсменом Узбекистана 2020 года. 2021 год стал для него ещё более успешным. Сначала Бобонов выиграл золото на чемпионате Азии в Кыргызстане, серебро на Чемпионате Мира в Будапеште и бронзу на Олимпийских играх Токио-2020. На первом в нашей стране чемпионате мира 2022 года завоевал золотую медаль в весовой категории до 90 кг. За достигнутые успехи награждён почётным званием “Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан”.