Павел Хан: “Бокуда энг камида Мексикадаги натижани қайтарамиз”
Айни кунларда таэквондо WT бўйича Ўзбекистон терма жамоаси Туркиянинг Анталья шаҳрида ўқув-машғулот йиғинини олиб бормоқда. Мазкур йиғин 29 май – 6 июнь кунлари Озарбайжонда ўтадиган жаҳон чемпионатига тайёргарликнинг асосий босқичи ҳисобланади. Эътиборингизга терма жамоа бош мураббийи Павел Хан билан якунига етиб бораётган машғулотлар, дунё биринчилигидан кутилаётган натижалар ҳақидаги қисқа суҳбатни ҳавола қиламиз:
– Жаҳон чемпионатига тайёргарликда нега айнан Туркия йиғини танланди?
– Биз бу жойга йил аввалида ҳам келган эдик. Дунё биринчилигига тайёргарликда яна бу базани танлашимизга унинг қулай нуқтада жойлашгани сабаб бўлди. Спорт зали Антальянинг тоғли ҳудудларида, шаҳардан узоқроқ масканда бўлиб, барча керакли шароитларга эга. Шу боис, спортчилар бўш вақтларида узоққа кетиб қола олмайди, ортиқча нарсага чалғишмайди. Қолаверса, табиати ва ҳавоси ёқимли. Унинг денгиз сатҳидан баландлиги ҳам биз учун жуда қулай.
– Йиғин режа асосида кетмоқдами? Ҳозир нималарга аҳамият бериляпти?
– Йиғин аввалида умумий-жисмоний тайёргарликка, атлетларнинг кўпроқ куч йиғиб олишига эътибор қаратган эдик. Ҳозирги босқичда техник ва тактик ҳаракатлар устида ишлаяпмиз. Ҳар бир спортчи билан алоҳида тартибда камчиликлари бўйича шуғулланяпмиз. Термадаги бошқа мураббийлар билан бўлажак мусобақаларда дуч келиши мумкин бўлган рақибларини ҳам ўрганяпмиз.
– Бу йилги жаҳон чемпионатида Мексикадаги натижани такрорлай оламизми?
– Мексикадаги дунё биринчилиги биз учун тарихда қолди. Бу йил ундаги кўрсаткичларни қайтариш олдимиздаги энг минимал вазифа. Лекин уни янада яхшилаш учун, кўпроқ олтин медалларга эга чиқиш учун жамоамиз билан бор кучимизни ишга соламиз. Бунинг учун бизга давлатимиз томонидан барча шароитлар яратилмоқда. Керакли ўқув-машғулот йиғинлари ташкил этиляпти.
– Жаҳон чемпионати учун терма жамоа таркиби аниқми?
– Ҳа, аниқ. Фақат уни мухлислар ва ОАВ учун яна бир неча кун ичида эълон қиламиз. Ундан ҳозирги кунда ўз вазн тоифаларида биринчи рақамли бўлиб турган спортчилар жой олган.

Павел Хан: ”В Баку мы покажем, как минимум, результат Мексики"
В настоящее время сборная Узбекистана по таэквондо WT проводит учебно-тренировочные сборы в турецком городе Анталья. Данные УТС являются основным этапом подготовки к чемпионату мира, который пройдёт в столице Азербайджана с 29 мая по 6 июня. Предлагаем вашему вниманию короткую беседу с главным тренером Национальной сборной Павлом Ханом о завершающихся тренировках, а также об ожиданиях от первенства планеты 2023 года:
- Почему при подготовке к чемпионату мира была выбрана именно Турция?
- Мы приезжали сюда ещё в начале года. Причина, по которой мы снова выбрали эту базу при подготовке к первенству планеты, заключается в её местоположении. Тренажерный зал расположен в горной местности Анталии, в отдалённой от города точке, со всеми необходимыми удобствами. Поэтому спортсмены не могут далеко уйти в свободное время, не отвлекаясь на лишнее. Кроме того, природа и воздух то, что надо. Его высота над уровнем моря также очень благоприятна для нас.
- УТС идут по плану? На что сейчас обращаете больше внимания?
-В начале сборов мы были сосредоточены на общей физической подготовке, на том, чтобы спортсмены набирали больше сил. На сегодняшний день мы работаем над техническими и тактическими приёмами. Занимаемся с каждым спортсменом в индивидуальном порядке, также с другими тренерами Национальной сборной изучаем соперников, с которыми наши ребята могут столкнуться в предстоящих стартах.
- Можем ли мы повторить результат Мексики на чемпионате мира в этом году?
- ЧМ в Мексике остался для нас в истории. Вернуть его показатели в этом году-задача минимальная. Мы приложим максимум усилий с нашей командой, чтобы улучшить этот результат и получить больше золотых медалей. Ведь для этого государство создаёт все необходимые условия и возможности.
- Известен ли состав сборной для участия в чемпионате мира?
- Да, мы определились с составом. Но мы объявим об этом для болельщиков и СМИ через несколько дней. Могу сказать одно, что в него вошли спортсмены-лидеры в своих весовых категориях.