Ўзбек футболининг афсонаси Биродар Абдураимов 80 ёшда!
Бугун юртимиз футболининг афсоналаридан бири, кўплаб футболчиларнинг устози Биродар Абдураимов 80 ёшни қарши олмоқда.
Шу муносабат билан, бугун Ўзбекистон футбол ассоциациясида Биродар Ҳасановичнинг юбилейига бағишланган тадбир бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Одил Абдураҳмонов, Ўзбекистон футбол ассоциацияси президенти Абдусалом Азизов, Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов ва катта футбол жамоатчилиги иштирок этди.
Тадбирда Одил Абдураҳмонов яқинда 60 йиллик юбилейини нишонлаган Игорь Шквиринни “Дўстлик”, Биродар Абдураимовни “Меҳнат шуҳрати” ордени билан тақдирлаш ҳақидаги Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармонини ўқиб эшиттирди. Давлат мукофотларини Абдусалом Азизов ўз эгаларига топширди. Учрашув давомида сўз олган барча Ўзбекистоннинг ХХ асрдаги энг яхши футболчисини қутлаб, ўзларининг самимий тилакларини билдиришди. Ўз навбатида, Ойбек Касимов кун қаҳрамонига МОҚнинг эсдалик медалини топширди.
Маълумот учун, Биродар Ҳасанович Абдураимов 1943 йил ушбу санада таваллуд топган. Қизиқарли томони қаҳрамонимиз дастлаб эркин кураш билан шуғулланиб, ўсмирлар ўртасида Ўзбекистон чемпионлигини қўлга киритган. Кейинчалик мураббийлари унда футболдаги иқтидорини пайқаб, “миллионлар ўйини”га жалб қилишади. Фаолияти давомида “Пахтакор”, “Янгиер”, “Спартак” Москва, ЦСКА каби жамоаларда ўйнаб, 100 дан ортиқ голга муаллифлик қилли. Бунинг эвазига Собиқ Иттифоқ чемпионатларида 100 дан ошиқ гол урган футболчилар кира оладиган Григорий Федотов клубига аъзо бўлган. 1968 йил 22 гол билан Собиқ Иттифоқ чемпионатининг энг яхши тўпурари сифатида қайд этилган.
Футболчилик фаолиятидан сўнг юртимизнинг кўплаб клубларида бош мураббийи сифатида фаолият олиб борди. 1994 Хиросимада ўтган Осиё ўйинларида терма жамоа катта мураббийи сифатида тарихий ғалабамизга ҳисса қўшган. Юртимиз футболи ривожига қўшган ҳиссаси учун бугунгача “Шуҳрат” медали, “Фидокорона хизматлари учун" ордени, "Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган спорт устози" ва “Ўзбекистон ифтихори” фахрий унвонлари билан тақдирланган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Биродар Абдураимовни бугунги юбилей айёми билан қутлаб, унга узоқ умр ва сиҳат-саломатлик тилаб қолади.

Легенде узбекского футбола Биродару Абдураимову 80 лет!
Сегодня одному из легенд отечественного футбола, наставнику многих футболистов Биродару Абдураимову исполняется 80 лет.
Сегодня в Ассоциации футбола Узбекистана состоялось мероприятие, в котором торжественно поздравили юбиляра Биродара Хасановича. В нём приняли участие Советник Президента Республики Узбекистан Одил Абдурахмонов, глава Ассоциации футбола Узбекистана Абдусалом Азизов, министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов и большая футбольная общественность.
На мероприятии Одил Абдурахмонов зачитал Указ Президента Республики Узбекистан о награждении орденом “Мехнат шухрати” Биродара Абдураимова и недавно отмечавшего 60-летие Игоря Шквирина орденом “Дустлик”. Государственные награды вручил своим обладателям Абдусалом Азизов. Выступавшие в ходе встречи поздравили лучшего футболиста Узбекистана XX века и выразили свои искренние пожелания. В свою очередь, Ойбек Касимов вручил памятную медаль НОК.
Для справки, Биродар Хасанович Абдураимов родился 13 мая 1943 года. Сначала он занимался вольной борьбой и выиграл чемпионат Узбекистана среди юниоров. Позже его тренеры заметили в нём талант в футболе и привлекли его к “игре миллионов”. За свою карьеру он играл в таких командах, как ”Пахтакор“, ”Янгиер“, ”Спартак”, ЦСКА (Москва), в составе которых становился автором более 100 голов. Затем он стал членом Клуба Григория Федотова, в который могли войти игроки, забившие более 100 голов в чемпионатах бывшего Советского Союза. В 1968 году был признан лучшим бомбардиром чемпионата СССР с 22 голами.
После футбольной карьеры работал во многих клубах страны в качестве главного тренера. Внёс свой неотъемлемый вклад в историческую победу Узбекистана в качестве старшего тренера сборной на Азиатских играх 1994 года в Хиросиме. За вклад в развитие отечественного футбола и по сей день награждён медалью “Шухрат”, орденом “Фидокорона хизматлари учун” и почётными званиями “Заслуженный тренер Республики Узбекистан” и “Узбекистон ифтихори”.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Биродара Абдураимова с юбилеем, желает ему крепкого здоровья и долгих лет жизни.