“Мен ғолиб” оммавий югуриш мусобақаси олдидан матбуот анжумани ўтказилди
14 май куни Тошкентда ҳарбий-ватанпарварлик руҳидаги “Мен ғолиб” оммавий югуриш мусобақаси бўлиб ўтади. Шу муносабат билан Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг анжуманлар залида мусобақага бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг ўринбосари Дурдона Раҳимова, Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси мутасаддилари, мусобақа ташкилий қўмитаси вакиллари ва ОАВ ходимлари иштирок этишди.
Оммавий югуриш мусобақаси Ўзбекистон енгил атлетика федерацияси, бош ҳамкор – “Ўзбекнефтгаз” АЖ томонидан, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги ва Тошкент шаҳар ҳокимияти кўмагида ташкил қилинмоқда. “Мен ғолиб” мусобақаси анъанавий равишда муҳим давлат саналари – Ватан ҳимоячилари куни, Ўзбекистон Республикаси Қуролли кучлари ташкил этилганлиги ҳамда Хотира ва қадрлаш кунини нишонлашга бағишланган ҳолда ўтказилади.
Куч ишлатувчи тузилмалар ходимлари, ҳарбий хизматчилар, ҳарбий таълим муассасалари курсантлари, спорт клублари аъзолари ва фаол ҳаёт тарзини маъқулловчи кўнгиллилар йилига икки маротаба жамоавий ҳамда шахсий йўналишда ўтадиган ушбу пойгада қатнашиб келишмоқда.
Ушбу мусобақани ўтказишдан кўзланган асосий мақсад аҳоли ўртасида югуриш ва соғлом турмуш тарзини оммалаштириш, ҳарбий хизматчилардаги спортча руҳни сақлаш ва улар орасидаги дўстона алоқаларни ривожлантириш, куч ишлатувчи тузилмалар идораларининг вакиллари орасидан энг кучли жамоаларни аниқлашга қаратилган. 14 май кунига белгиланган тадбир 9 май – Хотира ва қадрлаш кунига бағишланиб, старт-финиш нуқтаси «Ҳумо арена” мажмуасининг олдидаги майдонга белгиланган.
Расмийлар анжуман давомида мусобақа йилдан йилга куч ишлатувчи тузилмалар ва югуриш ҳаваскорлари орасида катта қизиқиш уйғотаётганини алоҳида қўшимча қилишди. Жумладан, режага кўра ушбу спорт тадбири илк маротаба 2000 га яқин иштирокчини бирлаштиради. Мусобақа дастури ҳам кенгайтирилди ва унга 3 та масофа қўшилди: ярим марафон – 21,1 км, чорак марафон - 10,5 км ва 3 кмга югуриш. Пойгаларга 14 май куни 07:00 да старт берилади.
“Мен ғолиб” кубогини қўлга киритиш учун Мудофаа вазирлиги, Миллий гвардия, Ички ишлар вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Давлат хавфсизлик хизмати, Президент Давлат хавфсизлик хизмати, Давлат божхона қўмитаси вакилларидан иборат 7 та жамоа ҳамда куч ишлатувчи тузилмалар таълим муассасаларининг 6 та жамоаси кураш олиб боради.
Мусобақада қатнашиш истагини билдирган барча югурувчилар 10 майга қадар Iticket.uz сайтида рўйхатдан ўтишлари мумкин. Шунингдек, пойга шартлари билан батафсил Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг сайтида танишиш имконияти мавжуд.

Пресс-конференция перед массовым забегом "Мен голиб"
14 мая в Ташкенте пройдёт массовый забег в военно-патриотическом духе «Мен голиб» (Я победитель). В связи с этим в конференц-зале Федерации лёгкой атлетики Узбекистана состоялась пресс-конференция, посвящённая соревнованиям. В мероприятии приняли участие заместитель министра Молодёжной политики и спорта Дурдона Рахимова, официальные лица Федерации лёгкой атлетики Узбекистана, представители Оргкомитета соревнований и сотрудники СМИ.
Организаторами забега являются Федерация лёгкой атлетики, генеральный партнёр - АО «Узбекнефтегаз», при поддержке Министерства чрезвычайных ситуаций и хокимията города Ташкент. Турнир «Мен голиб» традиционно проводится в честь празднования важных дат - Дню защитников Родины, Дню образования Вооруженных Сил Республики Узбекистан и Дню Памяти и почестей.
Сотрудники силовых структур, военнослужащие, курсанты военно-учебных заведений, члены спортивных клубов и волонтёры, ведущие активный образ жизни, участвуют в этих состязаниях, которые проводятся два раза в год как в командном, так и в личном зачёте.
Основная цель проведения данного спортивного мероприятия-популяризация бега и здорового образа жизни среди населения, сохранение спортивного духа у военнослужащих и развитие дружеских связей между ними, выявление сильнейших команд из числа представителей силовых структур. Соревнования, запланированные на 14 мая, приурочены к 9 Мая-Дню памяти и почестей, а старт и финиш будет на площади перед комплексом «Хумо арена».
Официальные лица в ходе конференции отметили, что из года в год данный турнир вызывает большой интерес среди силовых структур и любителей бега. В частности, по плану это спортивное мероприятие впервые объединит около 2000 участников. Программа состязаний также была расширена и добавлено в неё 3 дистанции: полумарафон – 21,1 км, четверть марафон - 10,5 км и бег на 3 км. Старт будет 14 мая в 07:00.
За Кубок «Мен голиб» будут бороться 7 команд, состоящих из представителей Министерства обороны, Национальной гвардии, Министерства внутренних дел, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Службы государственной безопасности, Службы государственной безопасности Президента, Государственного таможенного комитета, а также 6 дружин образовательных учреждений силовых структур.
Все любители бега, желающие принять участие в мероприятии «Мен голиб» смогут подать заявку, пройдя регистрацию на сайте Iticket.uz до 10 мая. Также есть возможность подробно ознакомиться с условиями соревнований на сайте Федерации лёгкой атлетики Узбекистана.