“Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига ҳар бир йўналишда пухта тайёргарлик кўрилади
Яқинлашиб келаётган “Тошкент-2025” ёшлар ўртасидаги IV Осиё ва V Пара Осиё ўйинларига тайёргарлик кўришда жаҳон тажрибасини ўрганиш устувор масалалардан бири ҳисобланади. Ҳозирда барча йўналишларда тажрибали экспертлар билан ҳамкорликда ишлаш бўйича келишувларга эришилмоқда. Бугун мана шу йўналишлардан бири доирасида германиялик тиббиёт соҳаси мутахассиси Кристиан Шнайдер билан учрашув ўтказилди. Меҳмонни Миллий Олимпия қўмитаси бош котиби Ойбек Касимов қарши олди.
Маълумот учун, Кристиан Шнайдер тиббиёт фанлари доктори, Германия Олимпия спорт конфедерациясининг тиббий экспертлар қўмитаси раҳбари ҳисобланади. Самимий руҳда кечган суҳбат давомида пойтахтимизда ўтадиган нуфузли мусобақага ҳар томонлама пухта тайёргарлик кўришда Европа, хусусан, Германия тажрибасини ўрганиш асосий мавзулардан бирига айланди.
Шунингдек, ёш спортчиларимизни ушбу Осиё ўйинларига тайёрлашда тиббиёт йўналишида аҳамият қаратилиши зарур бўлган жиҳатлар бўйича ҳам суҳбат олиб борилди. Қолаверса, мазкур йўналишда федерация ва ассоциацияларда фаолият олиб бораётган шифокорларни тайёрлаш йўналишига ҳам аҳамият қаратилди.
Меҳмон ташрифи давомида Миллий Олимпия қўмитаси қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий марказида ҳам бўлиб, ташкилот фаолияти билан яқиндан танишди. Марказ раҳбари ва мутахассислар билан суҳбатлашиб, ҳамкорликнинг дастлабки йўналишлари бўйича фикр алмашди.
Кристиан Шнайдер ташрифи давомида мамлакатимиздаги спорт тиббиётининг бугунги ҳолатини яқиндан ўрганиши ва таҳлил қилиши, шу асосда келгуси ишлар учун режалар тузиб чиқишда иштирок этиши ҳам кўзда тутилган.

Во всех направлениях ведётся серьёзная подготовка к Юношеским Азиатским играм«Ташкент-2025»
При подготовке к предстоящим IV Азиатским и V Параазиатским юношеским играм «Ташкент-2025» изучение мирового опыта является одним из приоритетных вопросов. В настоящее время достигаются договорённости о совместной работе с опытными экспертами по всем направлениям. Сегодня в рамках одного из таких проектов состоялась встреча с немецким специалистом в области медицины Кристианом Шнайдером. Гостя встретил Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов.
К сведению, Кристиан Шнайдер-доктор медицинских наук, глава Комитета медицинских экспертов в Олимпийской спортивной конфедерации Германии. В ходе беседы одной из главных тем стало изучение европейского опыта, в частности немецкого, во всесторонней тщательной подготовке к престижным стартам, которые пройдут в нашей столице.
Также была проведена беседа по тем аспектам, на которые необходимо обратить особое внимание в области медицины при подготовке к тем или иным ответственным соревнованиям. В частности, юных атлетов к предстоящим Азиатским играм. Кроме того, в комплексных тренировках спортсменов особое внимание должно быть уделено подготовке врачей, ведущих свою деятельность в Федерациях и Ассоциациях.
В ходе визита гость также посетил Республиканский научно-практический центр спортивной медицины при Национальном Олимпийском комитете и ознакомился с деятельностью Организации. Беседовал с руководителем Центра и специалистами, обменивался мнениями о сотрудничестве.
Кроме того, Кристиан Шнайдер намерен внимательно изучить и проанализировать сегодняшнее состояние спортивной медицины в нашей стране и на этой основе разработать планы дальнейших действий для поднятия данной сферы в Узбекистане.