Америкалик мутахассис иштирокида сузиш мураббийларига семинар ўтказилмоқда
Бутунжаҳон сузиш федерацияси (World Aquatics) билан ҳамкорлик асосида амалга оширилаётган лойиҳалардан яна бири йўлга қўйилди. Бугундан Ўзбекистон сузиш федерациясида ёш сузувчилар билан ишлаётган маҳаллий мураббийлар учун “Learn to Swim Program” (“Сузишни ўрганиш дастури”) номли семинар бошланди.
Бутунжаҳон сузиш федерацияси шафеълигида Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ҳамда мамлакат сузиш федерацияси билан ҳамкорликда ўтказилаётган мазкур лойиҳада юртимизнинг турли ҳудудларида фаолият олиб бораётган 25 нафар мураббий иштирок этяпти. Семинар сузиш оламидаги етакчи экспертларидан бири, юқори малакали мутахассис, америкалик Генадиус Соколовас томонидан олиб борилмоқда.
Режага кўра, баъзи дарслар семинарда қатнаша олмаётган вилоятлардаги мутахассислар учун онлайн кўринишда ҳам олиб борилади. Ўқув курси энг сўнгги методика ва қўлланмалар фойдаланган ҳолда назарий ҳамда амалий машғулотларни ўз ичига олади. Мазкур семинар 4 майга қадар давом этади ва ундан сўнг яна олти кунлик курсни ўз ичига олган иккинчи босқич ўтказилади.

Стартовал очередной семинар для тренеров по плаванию
Запущен проект под названием «Learn to Swim Program» (Программа обучения по плаванию), осуществляемый с целью повышения квалификации местных тренеров для обучения детей по плаванию с раннего возраста.
Настоящий проект реализуется под эгидой Международной федерации плавания (World Aquatics) при содействии с Министерством молодёжной политики и спорта Республики Узбекистан, Национальным Олимпийским комитетом и Федерации плавания страны.
В шестидневном образовательном курсе принимают участие 25 тренеров из различных регионов страны. В целях повышения эффективности и координации действий, приглашён высококвалифицированный эксперт международного класса, представитель World Aquatics американец Генадиус Соколовас.
Согласно плану, некоторые занятия также будут проводиться в режиме онлайн для специалистов в регионах, которые не могут присутствовать на семинаре. Курс обучения состоит из теоретических и практических занятий с использованием новейших материалов, пособий и презентаций. Семинар продлится до 4 мая, после чего состоится очередной шестидневный курс для охвата большего количества тренеров с целью их обучения и ознакомления с передовыми разработками по плаванию.