МОҚ раҳбарияти жаҳон чемпионати иштирокчиларининг тайёргарлигини кўздан кечирди
Тошкент мезбонлик қиладиган бокс бўйича жаҳон чемпионатига тайёргарлик қизғин паллада. Мусобақадан аввал пойтахтимизга ташриф буюрган бир қатор терма жамоалар Республика Олимпия ва Паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказида сўнгги машғулотларни ўтказишмоқда. МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раисининг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов, МОҚ раиси ўринбосари, мамлакат бокс федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Сакен Полатов РОПСТТМга ташриф буюриб, терма жамоаларга яратилган шароитларни кўздан кечиришди.
МОҚ раҳбарияти ташриф давомида ҳамюртларимизнинг машғулотларини кузатиш баробарида Ҳиндистон, Сурия каби терма жамоа аъзолари билан учрашишди. Суҳбат давомида меҳмонларнинг шароитлари билан танишдилар. Шундан сўнг терма жамоалар ўртасидаги спарринг жангларини ҳам томоша қилиб, юртдошларимизнинг тайёргарлигини яқиндан кўздан кечиришди.
Қайд этиш жоиз, Сурия термаси ушбу жаҳон чемпионатига Осиё Олимпия кенгаши билан ҳамкорликда йўлга қўйилган лойиҳа асосида тайёргарлик кўрмоқда. Ушбу жамоа аъзолари билан суҳбатда Ўзбекистон томони суриялик боксчиларнинг келгуси мусобақаларга ҳозирлик кўришида ҳам ёрдам беришга тайёр эканини билдирилди.
Маълумот учун, 30 апрель – 14 май кунлари бўлиб ўтадиган жаҳон чемпионатида 100 дан ортиқ давлатдан 600 нафардан зиёд боксчи иштирок этади.

Подготовка боксёров к ЧМ Ташкент-2023 под наблюдением руководства НОК
Подготовка к чемпионату мира по боксу, который пройдёт в Ташкенте, в самом разгаре. Ряд сборных, прибывших в нашу столицу перед ответственными соревнованиями, проводят заключительный этап тренировок в Республиканском центре подготовки по Олимпийским и Паралимпийским видам спорта. Сегодня Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, первый заместитель председателя Комитета Равшан Ирматов, заместитель председателя НОК, первый заместитель руководителя Федерации бокса страны Сакен Полатов посетили РЦПОПВС и ознакомились с условиями, созданными для Национальных команд. После этого внимательно следили за подготовкой отечественных мастеров кожаной перчатки, наблюдая также за спарринг-боями между сборными.
В ходе визита руководство НОК, следя за тренировками наших соотечественников, встретилось с членами сборных команд Индии и Сирии. Стоит отметить, что представители Сирии готовятся к предстоящему чемпионату мира на основе проекта, созданного в сотрудничестве с Олимпийским Советом Азии. Официальные лица ознакомились с условиями, созданными для гостей. В беседе с членами этой команды узбекская сторона выразила готовность оказать помощь сирийским боксёрам в подготовке к предстоящим престижным соревнованиям.
Для информации, в первенстве планеты, которое пройдёт с 30 апреля по 14 мая, примут участие более 600 боксёров из более чем 100 стран мира.