ОФК президенти билан мамлакатмизда футбол ривожининг янги истиқболлари муҳокама қилинди
Ўзбекистонда футболни ривожлантириш йўлида олиб борилаётган ишлар билан яқиндан танишиш мақсадида Осиё футбол конфедерацияси президенти Шайх Салмон бин Иброҳим ал Халифа бошчилигидаги ОФК делегацияси мамлакатимизда бўлиб турибди.
Бугун Ўзбекистон футбол ассоциациясида ЎФА президенти Абдусалом Азизов, Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, ЎФА биринчи вице-президенти, МОҚ раисининг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов ва ОФК делегацияси ўртасида учрашув бўлиб ўтди. Унда ОФК ҳамда ЎФА ўртасидаги ўзаро ишончга асосланган кенг қамровли ҳамкорликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш юзасидан фикр алмашилди.
ЎФА президенти Абдусалом Азизов, аввало, Шайх Салмон бин Иброҳим ал Халифанинг Осиё футбол конфедерацияси раҳбарлигига қайта сайлангани билан самимий қутлади ва сўнги йилларда икки томонлама ҳамкорлик сезиларли даражада фаоллашганини таъкидлади. Ўзбекистон Республикаси Президентининг футболни ривожлантиришга қаратилган Қарори юртимизда ушбу спорт турини янада оммалаштиришга улкан туртки бўлиши қайд этилди. Тошкент вилоятида қад ростлаётган Ўзбекистон Терма жамоалари маркази қурилиши давом этаётгани, Футбол мутахассисларини тайёрлаш марказида барча йўналиш бўйича мунтазам ўқув жараёни йўлга қўйилгани, болалар академиялари фаолиятини юқори босқичга олиб чиқиш бўйича ишлар олиб борилаётганлиги таъкидланди.
“ОФК билан ҳамкорлигимиз янги босқичга чиқаётганидан мамнунмиз. Биз ОФК кўмагида қитъанинг нуфузли турнирлари U-23 ва U-20 Осиё кубоги мусобақаларини муваффақиятли қабул қилдик. Ушбу турнирлар ўзбекистонлик миллионлаб футбол мухлислари учун хақиқий байрамга айланди, ёшларнинг қизиқишини янада оширди, стадионларни тўлдирди. Мутахассисларимиз халқаро тажрибага эга бўлди. Ҳудудлардаги футбол инфратузилмаси сезиларли даражада яхшиланди. Шунингдек, бугунга келиб, 7 нафар вакилимиз ОФК мунтазам қўмиталарига тайинлангани биз учун катта аҳамият касб этади. Келажакда ҳам қитъа миқёсидаги ҳар қандай мусобақаларни юқори савияда ташкил этишда бор имкониятимизни ишга соламиз. Бу йил октябрь ойида ўтказиладиган бош котиблар иштирокидаги ОФК конгрессини ҳам қабул қилишдан мамнунмиз. Шунингдек, биз нафақат профессионал, балки оммавий футболни ривожлантириш мақсадида Республика мусобақалари ва фестивалларини ташкил этяпмиз. Ишонамизки, оммавий футбол одамларни бирлаштиради ва янгидан-янги иқтидорли ёшларни кашф қилишга хизмат қилади.”, — деди ЎФА президенти.
Ўз навбатида Шайх Салмон бин Иброҳим ал Халифа ушбу ишларни юқори баҳолаб, Ўзбекистон ОФК учун минтақадаги энг яқин ҳамкор эканлигини эътироф этди.
“Ўзбекистонни минтақада салоҳияти ва имкониятлари юқори бўлган ишончли ҳамкор сифатида биламиз. Давлат раҳбарининг қўллаб-қувватлаши натижасида юртингизда футбол ўсиб бораётганига гувоҳ бўлмоқдамиз. Айниқса, сизнинг бошчилигингизда U-20 Осиё кубоги мусобақаси юқори савияда ўтказилди. Давлат раҳбари финал учрашувига ташриф буюргани юртингизда ушбу спорт турига бўлган юқори эътиборни кўрсатиб турибди. Ҳаётга татбиқ этаётган режаларингиз ўз самарисини бераётганини ёшларингиз чемпион бўлганидан ҳам билиб олиш мумкин. Сиз томонингиздан берилган барча таклифларни кўриб чиқишга тайёрмиз”, — деди ОФК раҳбари.
Учрашув давомида келгуси йилларда бир нечта Осиё мусобақалари ва тадбирларини Ўзбекистонда ўтказиш таклифи илгари сурилди. ОФК бош котиблари Конгрессида қитъамиз ва ФИФАнинг юқори лавозим эгалари ҳамда ассоциациялар раҳбарлари иштирок этиб, Ўзбекистон билан яқиндан танишиш имкониятига эга бўлиши ҳақида сўз борди.
Самимий ва конструктив руҳда ўтган учрашувда томонлар икки томонлама ҳамкорликни кенг қамровда давом эттиришга келишиб олишди.

С президентом AFC обсуждены новые перспективы развития футбола в нашей стране
В целях более тесного ознакомления с работой, проводимой в Узбекистане по развитию футбола, в нашей стране находится делегация Азиатской конфедерации футбола (AFC) во главе с президентом Организации шейхом Салманом бин Ибрахимом Аль-Халифа.
Сегодня в Ассоциации футбола Узбекистана состоялась встреча между президентом АФУ Абдусаламом Азизовым, министром Молодёжной политики и спорта Адхамом Икрамовым, Генеральным секретарём НОК Ойбеком Касимовым, первым вице-президентом АФУ, первым заместителем председателя НОК Равшаном Ирматовым и делегацией AFC. В мероприятии состоялся обмен мнениями по дальнейшему развитию и укреплению всестороннего сотрудничества между AFC и АФУ на основе взаимного доверия.
Президент АФУ Абдусалом Азизов, в первую очередь, поздравил шейха Салмана бин Ибрахима Аль-Халифа с переизбранием в руководство Азиатской конфедерации футбола и отметил, что за последние годы двустороннее сотрудничество значительно активизировалось. Было отмечено, что решение Президента Республики Узбекистан, направленное на развитие футбола, является огромным стимулом для дальнейшей популяризации этого вида спорта в нашей стране. Было отмечено, что в Ташкентской области продолжается строительство Центра сборных Узбекистана, в Центре подготовки футбольных специалистов налажен регулярный учебный процесс по всем направлениям, ведётся работа по выведению деятельности детских академий на высокий уровень.
"Мы рады, что наше сотрудничество с AFC выходит на новый уровень. Мы успешно приняли престижные континентальные турниры Кубки Азии U-23 и U-20 при поддержке AFC. Эти старты стали настоящим праздником для миллионов узбекских футбольных болельщиков, ещё больше повысили интерес молодёжи. Отечественные специалисты получили международный опыт. Футбольная инфраструктура в регионах значительно улучшилась. Кроме того, на сегодняшний день для нас очень важно, чтобы 7 представителей нашей страны были назначены в регулярные комитеты AFC. В дальнейшем мы сделаем всё возможное для организации любых соревнований континентального масштаба на высоком уровне. Мы также рады принять Конгресс AFC с участием Генеральных секретарей, который состоится в октябре текущего года. Мы также организуем республиканские соревнования и фестивали с целью развития не только профессионального, но и массового футбола. Мы считаем, что массовый футбол объединяет людей и служит для открытия новых талантов",- отметил президент АФУ.
В свою очередь шейх Салман бин Ибрахим Аль-Халифа высоко оценил эти работы и признал, что Узбекистан является для AFC ближайшим партнёром в регионе.
"Мы знаем Узбекистан как надёжного партнёра с высоким потенциалом и возможностями в регионе. Благодаря поддержке главы государства, мы становимся свидетелями роста футбола в вашей стране. Особенно под вашим руководством турнир Кубка Азии U-20 прошёл на высоком уровне. Визит Президента Республики Узбекистан на финальный матч свидетельствует о высоком внимании к этому виду спорта в вашей стране. Достижения вашей молодёжи это результат планов, которые вы реализуете. Мы готовы рассмотреть все предложения, сделанные вами", - сказал глава AFC.
В ходе встречи было выдвинуто предложение провести в Узбекистане в ближайшие годы несколько азиатских соревнований и мероприятий. В Конгрессе Генеральных секретарей AFC примут участие высокие должностные лица континента и FIFA, а также руководители Ассоциаций, чтобы иметь возможность поближе познакомиться с Узбекистаном.
На встрече стороны договорились о продолжении двустороннего сотрудничества в более широком масштабе.