Қўқонда Тўланбой полвон хотирасига бағишланган спорт мусобақалари ўтказилади
6-7 май кунлари Қўқон шаҳрида ўзбек миллий ўйинларининг тарғиботчиси, таниқли полвон Тўланбой Қурбонов хотирасига бағишлаб анъанавий спорт турлари бўйича хотира турнири ўтказилади. Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги, Маданият ва туризм вазирлиги, Қўқон шаҳар ҳокимлиги, Миллий Олимпия қўмитаси, Спорт фахрийлари кенгаши ва бошқа ташкилотлар билан ҳамкорликда ташкил этиладиган ушбу мусобақага қизғин ҳозирлик кетмоқда. Ўзбекистон спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов Қўқонга ташриф буюриб, шаҳар ҳокими Маъруфжон Усмонов билан мазкур мусобақани юқори савияда ташкил этиш бўйича учрашув ўтказди.
Тўланбой Қурбонов ҳаётини миллий спорт турларини оммалаштиришга бахшида қилган мутахассис, чинакам соҳа фидойиси эди. Суҳбат давомида бўлажак мусобақани ўтказиш баробарида Тўланбой полвондек фахрийларнинг номини сақлаб қолиш, уни келгуси авлодга етказиш каби мавзуларда ҳам сўз борди.
Қайд этиш жоиз, бу каби оммавий спорт тадбирларини ўтказиш Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Этноспорт турларини ривожлантириш ва оммалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида"ги ПҚ-259-сон Қарори ижросини таъминлаш, ёшларга кўп йиллик қадриятларимизни ўзида жамлаган миллий ўйинларимизни етказиш борасида муҳим қадам ҳисобланади.

В Коканде пройдут соревнования, посвящённые памяти Туланбоя палвана
6-7 мая в Фергане пройдёт турнир по традиционным видам спорта, посвящённый памяти выдающегося палвана, пропагандиста узбекских Национальных игр Туланбоя Курбонова. Идёт интенсивная подготовка к этим соревнованиям, которые будут организованы совместно с Министерством молодёжной политики и спорта, Министерством культуры и туризма, хокимиатом города Коканд, Национальным Олимпийским комитетом, Советом ветеранов спорта и другими организациями. Председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов посетил Коканд и провёл встречу с хакимом города Маруфжоном Усмоновым, с которым обсудил организацию предстоящих соревнований на высоком уровне.
Т.Курбонов был профессионалом, который посвятил свою жизнь популяризации многих узбекских Национальных видов спорта. В ходе беседы были затронуты такие темы, как сохранение имени таких ветеранов, как Туланбой палвана, чтобы о них знали представители подрастающего поколения.
Стоит отметить, что проведение подобных массовых спортивных мероприятий является важным шагом в обеспечении исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-259 "О мерах по популяризации и развитию этноспорта", в доведении до молодёжи наших Национальных игр, вобравших в себя многолетние ценности узбекского народа.