Нуржан Туякбаев жаҳоннинг энг кучли йигирма нафар чавандози орасидан жой олди
АҚШнинг Омаха шаҳрида от спорти турлари бўйича Жаҳон кубогининг финал босқичи ниҳоясига етди. Конкур дастурида “Ланселотта” лақабли тулпорда илк бор иштирок этган Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси Нуржан Туякбаев мусобақани кучли йигирматаликда якунлади. Ғолиб ва совриндорлар рўйхати:
1. Хенрик Вон Экерман (Швеция)
2. Гарри Смолдерс (Нидерландия)
3. Хантер Холлоувей (АҚШ) …
Баҳсларда спортчилар 160 см баландликдаги тўсиқлардан сакрашди. Чавандозимиз гарчи совриндорлар қаторидан жой ололмаган бўлса ҳам от спорти тарихида янги саҳифа очди. Ўзбекистон йилкичилик ва от спорти федерацияси раиси Бахромжон Газиев, бош котиб Нодирбек Ибрагимов, бош мураббий Бекзод Курбанов, отни йўлда ва мусобака пайтида парваришлаш бўйича масъуллар Олимжон Газиев ва Миржалол Бурлиев спортчимиз Нуржон Туякбаевнинг ушбу мусобакага муваффақиятли тайёргалик кўришига катта ҳисса қўшишди.
Эслатиб ўтамиз, Нуржан Туякбаев Жаҳон кубогига 2022 йил ўтган Евросиё лигасининг ғолиби сифатида йўл олган эди.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ушбу ажойиб натижа билан мамлакат йилқичилик ва от спорти федерациясини, спортчимиз ва уни мусобақага тайёрлаган мутасаддиларни самимий қутлаб, Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига олиб борилаётган тайёргарлик босқичида омад тилайди.

Нуржан Туякбаев вошёл в ТОР-20 сильнейших всадников мира
В Омахе (США) завершился финал Кубка мира по конному спорту. Член сборной Узбекистана Нуржан Туякбаев, впервые участвовавший в данных соревнованиях, со своей лошадью “Ланселотта”, в итоге вошёл в 20-ку сильнейших. Медалисты:
1. Хенрик Фон Экерман (Швеция)
2. Гарри Смолдерс (Нидерланды)
3. Хантер Холлоувей (США)
В состязаниях спортсмены преодолевали препятствия высотой 160 см. Узбекский наездник, хотя и не смог попасть в число призёров, открыл новую страницу в истории конного спорта страны.
Председатель Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана Бахромжан Газиев, Генеральный секретарь Нодирбек Ибрагимов, главный тренер Бекзод Курбанов, ответственные за содержание лошади в дороге и во время соревнований Олимжон Газиев и Миржалол Бурлиев внесли большой вклад в успешную подготовку отечественного спортсмена Нуржана Туякбаева к соревнованиям.
Напомним, что Нуржан Туякбаев принимал участие в данных престижных стартах в качестве победителя Евразийской Лиги 2022 года.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию коневодства и конного спорта страны, спортсмена и официальных лиц, подготовивших его к важным соревнованиям, также желает дальнейших успехов на подготовительном этапе к Азиаде Ханчжоу-2022 и ОИ Париж-2024.