Ёшлар билан ишлаш ва спорт инфратузилмасини яхшилаш бўйича кўрсатмалар берилди
Президент Шавкат Мирзиёев ёшлар сиёсати ва спортни ривожлантириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган маъмурий ислоҳотларга мувофиқ, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги тузилган эди. Тақдимотда бу соҳаларда давлат бошқарувини самарали ташкил қилиш ва уларни ривожлантиришга доир чора-тадбирлар белгиланди.
Янги тизимга кўра, ёшлар ўртасида фестиваль, форум, танлов ва бошқа маданий-маърифий тадбирларни ягона йиллик календарь режа асосида ўтказиш жорий қилинади ва бу бўйича маълумотлар yoshlarportali.uz ягона электрон платформасига жойлаштириб борилади. “Ёшлар дафтари” орқали тақдим этиладиган ижтимоий-иқтисодий хизмат турлари 2023-2024 йилларда 1,5 баробаргача оширилади.
Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги таркибидаги 3 та давлат унитар корхонаси фаолияти мақбуллаштирилиб, уларнинг функцияси хусусий секторга ўтказилади.
Давлат бюджети маблағларидан самарали фойдаланиш мақсадида соҳадаги 24 та йўналишни қамраб олган “ERP Sport” ягона электрон бошқарув тизими ишга туширилади.
Соҳани рақамлаштириш ва спорт туризмини ривожлантиришга ҳам катта эътибор қаратилмоқда. Хусусан, келгуси йилдан бошлаб мусобақаларда қатнашадиган спортчиларнинг шахси ва малакасини идентификация карталари орқали аниқлаш тартиби жорий этилади. Спортга ҳомийлик кўрсатган жисмоний шахсларга чет эллардаги турнирларда иштирок этиш имконияти берилади. Бунинг учун улар ўртасида лотерея ўйинлари ўтказилади.
Соҳа вакилларини қўшимча рағбатлантириш мақсадида Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигининг стипендияси жорий этилмоқда. Шунингдек, спортчиларга ҳуқуқий, тиббий хизматлар кўрсатиш тадбирлари ҳам назарда тутилмоқда.
Юртимизда футбол энг оммавий спорт тури. Шу боис бу йўналишни ривожлантириш масаласига алоҳида тўхталиб ўтилди. ФИФАнинг махсус дастури асосида боғча ва маҳаллаларда “Оммавий футбол”, ўрта таълимда “Мактабларда футбол” ҳамда олий ўқув юртларида “Талабалар лигаси” дастурларини жорий қилиш таклифи билдирилди.
Иқтидорли футболчиларни танлаш ва тайёрлашнинг узвийлигини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон футбол ассоциацияси ҳузурида 14 та футбол мактаби, “Дўстлик” стадиони негизида барча ёш тоифалари учун Терма жамоалар маркази ташкил этилади. Футбол бўйича мутахассисларни тайёрлаш маркази фаолияти такомиллаштирилиб, Хорватия, Япония ва бошқа давлатлардан мутахассислар жалб қилинади.
Соҳа инфратузилмасини ривожлантириш учун Ўзбекистон футболини қўллаб-қувватлаш жамғармаси тузилади. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимлари ҳудудий футбол ассоциацияларининг раҳбарлари этиб белгиланади.
Давлатимиз раҳбари бу таклифларни қўллаб-қувватлаб, уларни самарали амалга ошириш юзасидан кўрсатмалар берди.

Даны указания по работе с молодежью и улучшению спортивной инфраструктуры
В соответствии с проводимыми в нашей стране административными реформами было создано Министерство молодежной политики и спорта. В ходе презентации определены меры по эффективной организации государственного управления в этих сферах и их развитию.
Согласно новой системе, фестивали, форумы, конкурсы и другие культурно-просветительские мероприятия среди молодежи будут проводиться на основе единого годового календарного плана, а информация об этом будет размещаться на единой электронной площадке yoshlarportali.uz. Перечень социально-экономических услуг, предоставляемых через «молодежную тетрадь», будут расширены в 1,5 раза в 2023-2024 годах.
Будет оптимизирована деятельность 3 государственных унитарных предприятий в составе Министерства молодежной политики и спорта, а их функции будут переданы частному сектору.
В целях эффективного использования средств государственного бюджета планируется запуск единой электронной системы управления «ERP Sport», которая охватит 24 направления сферы.
Также большое внимание уделяется цифровизации сферы и развитию спортивного туризма. В частности, со следующего года будет введен порядок подтверждения личности и квалификации спортсменов, участвующих в соревнованиях, по идентификационным картам. Лицам, спонсирующим спорт, будет предоставлена возможность участвовать в турнирах за рубежом. Для этого между ними будут проводиться лотереи.
С целью дополнительного поощрения представителей сферы вводится стипендия Министерства молодежной политики и спорта. Также предусмотрены мероприятия по юридическому и медицинскому сопровождению спортсменов.
Футбол – самый популярный вид спорта в нашей стране. Поэтому вопрос развития этого направления был затронут на совещании особо. Предложено внедрить на основе специальной программы ФИФА лиги «Массовый футбол» в детских садах и махаллях, «Футбол в школах» в учреждениях школьного образования и «Студенческая лига» в высших учебных заведениях.
В целях обеспечения системности и преемственности в отборе и подготовке талантливых игроков будет создано 14 футбольных школ при Ассоциации футбола Узбекистана, а на базе стадиона «Дустлик» организуют Центр сборных команд по всем возрастным категориям. Будет усовершенствована деятельность Центра подготовки футбольных специалистов, в него привлекут экспертов из Хорватии, Японии и других стран.
Для развития инфраструктуры сферы будет создан Фонд поддержки футбола Узбекистана. Руководителями региональных футбольных ассоциаций будут назначаться Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента.