“Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинлари, Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларига тайёргарлик ҳолати таҳлил қилинди
Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигида “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ва Параосиё ўйинлари, шунингдек, Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларига олиб борилаётган тайёргарлик бўйича йиғилиш ўтказилди. Вазир Адҳам Икрамов олиб борган ушбу тадбирда вазирлик ва МОҚ раҳбарияти, Республика олий спорт маҳорати мактабларининг мутасаддилари иштирок этишди.
Йиғилиш “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ва Параосиё ўйинларига кўрилаётган ишлар муҳокамаси билан бошланди. Мулоқот давомида мусобақа билан боғлиқ барча йўналишлар, хусусан, ўтказиладиган саналар, дастурга киритиладиган спорт турлари, транспорт-логистика тизими, мусобақа рамзи ва бошқа атрибутлар учун конкурс эълон қилиш, беллашувлар ўтказиладиган ва машғулот учун ажратиладиган объектларни белгилаб олиш масалалари атрофлича муҳокама қилинди. А.Икрaмов ҳар бир мавзу бўйича алоҳида тўхталар экан, вазифалар профессионал даражада бажарилиши лозимлигини таъкидлади. Шунингдек, федерация масъулларига Олий спорт маҳорати мактаблари билан мусобақа дастурига таклиф этилган спорт турларини яна бир карра кўриб чиқиш, шу асосда беллашувлар куни ва спорт объектларини тақсимлаш бўйича аниқ вазифалар белгиланди.
Тадбир давомида МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ва Параосиё ўйинларини ўтказиш бўйича ташкил этиладиган дирекция тақдимотини ўтказди. Кун тартибидаги ушбу мавзу якунида мусобақа дастуридан миллий спорт турларининг жой олишига аҳамият қаратиш, текбол ва бошқа кўргазмали спорт турлари таркибини шакллантириш бўйича топшириқ берилди.
Йиғилишда Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларига кўрилаётган тайёргарлик ҳам атрофлича кўриб чиқилди. Бу борада МОҚ раиси ўринбосари Шерзод Ташматов терма жамоаларнинг олиб бораётган тайёргарлиги, мусобақада иштирок этиши кутилаётган спорт турлари, медаллар жамғариш бўйича тахминий ҳисоб-китоб маълумотларини акс эттирган тақдимотни намойиш қилди. Якунда барча спорт турларининг тайёргарлик режасини яна бир карра таҳлил қилиш, спортчилар контингентини кўриб чиқиш лозимлиги таъкидланди.

Обсуждены вопросы подготовки к юношеским Азиатским играм Ташкент-2025 и Азиаде-2022 в Ханчжоу
В Министерстве молодёжной политики и спорта состоялось совещание, посвящённое подготовке к предстоящим юношеским Азиатским и Параасийским играм «Ташкент-2025», а также к главным континентальным стартам четырёхлетия Ханчжоу-2022. В мероприятии, которое провёл министр Адхам Икрамов, приняли участие руководство Министерства и НОК, ответственные лица Республиканских школ Высшего спортивного мастерства.
Заседание началось с обсуждения подготовки к юношеским Азиатским и Параазиатским игр «Ташкент-2025». В ходе беседы подробно обсуждались все аспекты, связанные с предстоящими соревнованиями, в частности, даты проведения, виды спорта, которые будут включены в него, транспортно-логистическая система, объявление конкурса на выявление подходящего логотипа соревнований и другие атрибуты, определение объектов, на которых будут проводиться соревнования и тренировки. Адхам Ильхамович, останавливаясь на каждом вопросе отдельно, подчеркнул, что поставленные задачи должны выполняться на профессиональном уровне. Также перед ответственными лицами Федераций поставлена чёткая задача совместно со школами Высшего спортивного мастерства ещё раз рассмотреть виды спорта, вошедшие в программу соревнований, исходя из этого распределить день игр и спортивные объекты.
В ходе мероприятия Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов провёл презентацию дирекции по проведению юношеских Азиатских и Параазиатских игр «Ташкент-2025». Кроме того, в повестке дня были обсуждены задачи о включении национальных видов спорта в программу соревнований, формировании состава по текболу и другим показательным видам спорта.
На встрече также была подробно рассмотрена подготовка к Ханчжоу-2022. В связи с этим заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов презентовал предварительные расчётные данные по подготовке сборных, а также видов спорта, которые будут представлены в соревнованиях, прогнозу в завоевании медалей. В заключение было отмечено, что необходимо ещё раз проанализировать план подготовки всех команд по видам спорта, рассмотреть контингент атлетов.