АҚШда конкур бўйича Жаҳон кубогининг финал босқичи бошланди
АҚШнинг Омаха шаҳрида от спортининг конкур йўналиши бўйича Жаҳон кубогининг финал босқичи бошланди. Маълум қилганимиздек, мазкур мусобақада Ўзбекистон терма жамоаси аъзоси Нуржан Туякбаев "Ланселотта" лақабли тулпорида қатнашмоқда. Спортчимиз ва унинг оти мураккаб текширувлардан иборат карантин жараёни ва махсус ветеринарлар текширувидан муваффақиятли ўтгач муросасиз баҳсларга киришди.
Бироз аввал чавандозимиз "тозалик" ва тезликка асосланган дастурда ўз иштирокини якунлади. Тўсиқ баландлиги 160 смни ташкил этган йўналишда юртдошимизнинг чиқиши кўпчиликнинг олқишига сазовор бўлди. Туякбаев эртага яна бир дастурда омадини синаб кўради.
Эслатиб ўтамиз, мазкур турнирда дунёнинг энг кучли 41 нафар атлети баҳс олиб бормоқда. Ҳамюртимиз унда Евросиё лигасининг энг кучли спортчиси сифатида иштирок этяпти. Бу чиқиш ўзбек чавандози ва юртимиздан келган отнинг АҚШдаги биринчи тарихий старти сифатида қайд этилди.

В США стартовал финальный этап Кубка мира по конкуру
В Омахе (США) стартовал финальный этап Кубка мира по конному спорту. Стоит отметить, что наряду с сильнейшими и серьёзнейшими атлетами мира своё мастерство демонстрирует и узбекский всадник. Как мы сообщали ранее, на этих ответственных соревнованиях честь нашей страны защищает Нуржан Туякбаев на своём коне по кличке “Ланселотта”.
Некоторое время назад наш всадник завершил своё участие скоростной программе "чистота и резвость". Выступление нашего соотечественника на маршруте с высотой барьера 160 см вызвало бурные овации. Завтра Туякбаев испытает свои возможности в другой программе.
Напомним, что на этом турнире соревнуется 41 лучший всадник. Туякбаев выступает в качестве сильнейшего спортсмена Евразийской лиги. Это выступление было отмечено как первый исторический старт узбекского наездника и лошади из нашей страны в США.