Ўзбекистон МОҚнинг 2022 йилги фаолиятига бағишланган матбуот анжумани бўлиб ўтди
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасининг мажлислар залида Қўмитанинг 2022 йилги фаолияти юзасидан матбуот анжумани ташкил этилди. Тадбирда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов мавзу юзасидан ҳисобот бериб, Қўмитанинг яқин режалари хусусида тўхталиб ўтди.
Ойбек Омилович даставвал, ўтган йили бўлиб ўтган Пекин-2022 XXIV қишки Олимпия ўйинлари, Владивосток-2022 Осиё болалари ўйинлари, Конья-2021 Ислом бирдамлиги ўйинларида Ўзбекистон делегациясининг иштироки, унда спортчиларимиз қайд этган натижа хусусида гапирди. Шундан сўнг, Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги билан ҳамкорликда терма жамоаларнинг Осиё ва жаҳон чемпионатларидаги иштирокини таъминлаш, Президентимиз илгари сураётган соғлом турмуш тарзи ва Олимпизмнинг эзгу ғоялари тарғиботини янада кучайтириш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида маълумот берди.
Ҳисоботдан халқаро федерациялар билан олиб борилган ҳамкорлик мавзуси ҳам жой олди. О.Касимов бу борада Саудия Арабистони ҳамда БАА Миллий Олимпия қўмиталари билан ҳамкорлик меморандуми имзолангани, шунингдек, йил давомида Халқаро теннис федерацияси президенти Дэвид Хаггерти, Халқаро дзюдо федерацияси президенти Мариус Визер, Осиё Олимпия кенгаши (ООК) Бош директори, Халқаро сузиш федерацияси президенти Ҳусайн Ал Мусаллам, Халқаро Олимпия қўмитаси Спорт директори Кит Макконел каби расмийлар билан ҳамкорликни янада кучайтириш бўйича бир қатор келишувларга эришилгани ҳақида гапирди.
Қайд этиш жоиз, 2022 йил Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ўзининг юбилей 30 йиллик байрамини нишонлади. Ушбу тадбир доирасида пойтахтимиз илк бор Осиё Олимпия Кенгаши Ижроия қўмитасининг 77-йиғилишини юқори савияда ташкил этгани ҳам ёдга олинди. Шунингдек, спорт тиббиёти, молия, медиа йўналишлар бўйича ҳам атрофлича маълумот берилди.
Анжуман давомида ОАВ ходимлари Ханчжоу-2022 Осиё ва Париж-2024 Олимпия ўйинларига олиб борилаётган тайёргарлик, терма жамоалар учун яратилаётган шароитлар хусусида ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишди. Ойбек Касимов буларга жавобан ҳукуматимизнинг қўллаб-қувватлаши билан барча жараён тизимли равишда йўлга қўйилгани, Ўзбекистон делегацияси Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларида 39 спорт турида 400 нафардан ортиқ спортчи билан иштирок этиши кутилаётгани, “қитъа Олимпиадаси”да дебют қиладиган спорт турлари хусусида маълумот берди. Қолаверса, Париж-2024 Олимпия ўйинларига тўғридан тўғри йўлланма ва рейтинг очколари берадиган мусобақаларга ҳам алоҳида эътибор қаратилиши, “Тошкент-2025” ёшлар Осиё ўйинларига кўрилаётган тайёргарлик бўйича тўхталиб ўтди.

Состоялась пресс-конференция, посвящённая деятельности НОК Узбекистана в 2022 году
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась пресс-конференция о деятельности комитета в 2022 году. На мероприятии Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов сделал доклад на эту тему и остановился на ближайших планах Комитета.
Сначала Ойбек Омилович рассказал об участии делегации Узбекистана в XXIV зимних Олимпийских играх Пекин-2022, Международных играх «Дети Азии» Владивосток-2022, Играх Исламской солидарности Конья-2021, которые состоялись в прошлом году, и о результатах атлетов, достигнутых на протяжении всего спортивного сезона. После этого дал информацию о проводимой работе совместно с Министерством молодёжной политики и спорта по обеспечению участия сборных в чемпионатах Азии и мира, дальнейшему усилению пропаганды здорового образа жизни, которые продвигает Президент и благих идей Олимпизма.
Во время встречи также была затронута тема сотрудничества с Международными федерациями. О. Касимов сообщил о подписании меморандума с Национальными Олимпийскими комитетами Саудовской Аравии и ОАЭ, а также о достигнутых договорённостях в течение прошлого года по дальнейшему укреплению сотрудничества с президентом Международной федерации тенниса Дэвидом Хаггерти, главой Международной федерации дзюдо Мариусом Визером, Генеральным директором Олимпийского совета Азии (ОСА), руководителем Международной федерации плавания Хусейном аль Мусалламом, спортивным директором Международного Олимпийского комитета Китом Макконнелом.
В 2022 году НОК Узбекистана отметил своё 30-летие. В рамках этого мероприятия Ташкент впервые организовал 77-е заседание Исполнительного комитета Олимпийского совета Азии. Стоит отметить, что данное событие прошло на высоком уровне. Также была предоставлена подробная информация о спортивной медицине, финансах и медиа направлениях.
В ходе конференции сотрудники СМИ получили исчерпывающие ответы на вопросы, касающиеся подготовки и созданных на этом пути условий для сборных команд, к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и летней Олимпиаде Париж-2024. Ойбек Касимов проинформировал, что при поддержке Правительства весь процесс налажен системно, делегация Узбекистана планирует принять участие в Азиатских играх Ханчжоу-2022 с более 400 атлетами в 39 видах спорта, а также о дебютирующих в них дисциплинах. Кроме того, особое внимание будет уделено соревнованиям, дающим прямые путёвки и рейтинговые очки на французскую Олимпиаду, а также подготовке к Юношеским Азиатским играм Ташкент-2025.