Таиландда V Атлетлар форуми ўтказилди
18-19 март кунлари Таиланднинг Бангкок шаҳрида V Атлетлар форуми бўлиб ўтди. Олимпия бирдамлиги лойиҳаси асосида Осиё Олимпия кенгаши (ООК) томонидан ташкил этилган мазкур тадбирда Ўзбекистон делегацияси ҳам иштирок этди.
Мазкур Форумни ўтказишдан мақсад Халқаро Олимпия қўмитаси, ООК ва унинг Атлетлар комиссияси, Миллий Олимпия қўмиталари ўртасидаги алоқаларни янада мустаҳкамлаш, минтақада Олимпия ҳаракатини кучайтиришдир.
Тадбир давомида олдинга қўйилган мақсад ва вазифаларни амалга оширишда ҳар бир МОҚнинг ўрни, унинг ХОҚ ҳамда ООК қошида тузилган Атлетлар комиссияси ўртасида боғловчи экани ҳақида алоҳида тўхталиб ўтилди. Бу борада Халқаро чим устида хоккей федерацияси президенти, ООК Атлетлар комиссияси вице-президенти, ХОҚ аъзоси Дато Таяб Икрам ўз чиқишида батафсил гапириб ўтди. Шунингдек, у Ўзбекистон билан йўлга қўйилган ҳамкорлик алоқалари муваффақиятли амалга оширилаётгани, мамлакатимизда чим устида хоккей ривожи жадал суратларда бораётгани, бунинг натижасида ушбу спорт туридаги эркаклар ва аёллар терма жамоаларимиз Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларига йўлланма олгани ҳақида алоҳида таъкидлади. Мазкур ҳамкорлик ООК раҳбарияти ва тадбир қатнашчилари томонидан юқори баҳоланди.
Маълумки, ўтган йили мамлакатимизда ҳам 7 нафар профессионал спортчилардан иборат Атлетлар комиссияси ташкил этилган эди. Бу борада юртимизда ҳам спортчиларнинг манфаатлари, ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва уларга янада кенг имкониятлар яратиш, шунингдек, ООК ва Олимпия бирдамлиги кўмагида таълим дастурларида иштирок этиш борасидаги фаолиятини фаоллаштириш бўйича бир қатор ишлар амалга оширилмоқда.

В Таиланде прошёл V Форум атлетов
В Бангкоке состоялся V Форум спортсменов, организованный под эгидой Олимпийского Совета Азии при поддержке Олимпийской солидарности. В данном мероприятии принимали участие представители Комиссий спортсменов из 43 Национальных Олимпийских комитетов нашего континента.
Основной целью организации данной встречи является налаживание контактов
и более тесное сотрудничество между Комиссиями спортсменов ОСА, МОК и НОК стран Азии для выведения спортсменов в центр Олимпийского движения.
В ходе Форума было отмечено о важности НОК, как связующего звена между Комиссиями спортсменов ОСА с МОК для достижения поставленных целей и задач. В своей вступительной речи Вице-президент Комиссии спортсменов ОСА, глава Международной федерации хоккея на траве, член МОК г-н Дато Таяб Икрам в качестве наглядного примера, поделился с участниками Форума опытом успешного сотрудничества с НОК Узбекистана в реализации проекта по развитию Национальной спортивной системы. В частности, развитие хоккея на траве Узбекистана, в итоге которого, мужская и женская сборные страны получили путёвку Азиатских играх Хангжоу-2022. Данное взаимодействие было высоко оценено руководством ОСА и остальными участниками мероприятия.
Как известно, Комиссия спортсменов при НОК Узбекистана была создана в прошлом году, состоит из 7 элитных спортсменов страны. Проводится огромная работа в деле продвижения интересов отечественных атлетов, защищая их права и предоставляя более широкий спектр возможностей, а также участия в образовательных программах при поддержке ОСА и Олимпийской солидарности.