Допингдан ҳоли спорт олами сари бирлашамиз!
Айни кунларда Швейцариянинг Лозанна шаҳрида Бутунжаҳон антидопинг агентлиги (WАДА)нинг йиллик симпозиуми бўлиб ўтмоқда. Мазкур анжуманда юзлаб халқаро федерациялар, миллий ва минтақавий антидопинг ташкилотларидан ташриф буюрган мутахассислар қаторида Ўзбекистон Республикаси Миллий антидопинг агентлиги директори Абдушукур Содиқов ҳам иштирок этмоқда.
15-16 март кунлари бўлиб ўтадиган тадбирнинг биринчи кунида анжуманнинг очилиш маросими бўлиб ўтди. Унда WАДА президенти Витольд Банька сўзга чиқиб, симпозиум иштирокчиларига ҳалол спорт йўлида самарали фаолият олиб бораётганликлари учун миннатдорлик билдирди.
Шундан сўнг анжуман ўз ишини бошлади. Симпозиумнинг биринчи кунида давлатлар ўртасидаги ҳамкорлик, уларнинг WАДА кодексига бўлган муносабати, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти томонидан соҳага оид таъсис қилинган конвенсия ҳақида сўз борди. Шунингдек, тадбир давомида бошқа турли масалалар ҳам муҳокама қилинмоқда.

Объединимся во имя честного спорта!
В эти дни в Лозанне проходит ежегодный симпозиум Всемирного антидопингового агентства (WADA). В числе приглашённых специалистов из сотен международных Федераций, Национальных и региональных антидопинговых организаций в работе конференции принимает участие директор Национального антидопингового агентства Республики Узбекистан Абдушукур Содиков.
В первый день мероприятия состоялось открытие симпозиума. На нём выступил президент WADA Витольд Банька, который поблагодарил участников симпозиума за плодотворную работу на пути к честному спорту.
После этого конференция начала свою работу. В рамках первого дня встречи обсуждалось сотрудничество между государствами, их отношение к кодексу WADA, конвенции, учреждённой Организацией Объединенных Наций в этой области. Во время мероприятия обсуждаются также другие актуальные на сегодняшний день вопросы.