Тошкентда ўтказилаётган кураш бўйича халқаро семинарга бағишланган анжуман ташкил этилди
12 март куни Тошкентда кураш бўйича “Халқаро мураббийлик семинари” бошланди. 22 мартга қадар давом этадиган ушбу курс тренерлик фаолияти билан шуғулланаётган мутахассислар учун “В” тоифасидаги сертификатларни тақдим этади. Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида ушбу тадбирга бағишланган анжуман бўлиб ўтди. Унда Ёшлар сиёсати ва спорт вазирининг ўринбосари Шаҳрулло Маҳмудов, Ўзбекистон МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Халқаро кураш федерацияси (IKA) вице-президентлари Комил Рўзиев ва Шерзодхон Қудратхўжа, IKA, Халқаро кураш институти ҳамда Ўзбекистон кураш федерацияси мутасаддилари иштирок этишди.
Тадбирнинг очилиш қисмида сўз олган расмийлар бу каби семинарлар бутун дунёда миллий курашимизнинг янада ривожланиши, мураббийлар ундан олган билимларидан Ханчжоу-2022 Осиё ўйинларига тайёргарлик доирасида фойдаланишлари, Президентимиз томонидан кураш ривожини янги босқичга олиб чиқиш борасида амалга оширилаётган ишлар хусусида тўхталиб ўтишди.
Халқаро кураш институти ректори Ҳабибулла Тожиев семинар ҳақида батафсил маълумот берди. Унга кўра, курсларда 20 га яқин мамлакатдан 40 нафардан зиёд мутахассис таълим олмоқда. Семинар эркак ва аёл мураббийлар учун алоҳида тартибда ташкил этилиб, дастлаб назарий, сўнг амалий машғулотлар олиб борилади. Якунда имтиҳондан муваффақиятли ўтган мураббийларга “В” тоифасидаги сертификат топширилади.
Тадбир давомида кураш оммавийлигини бутун дунёда янада кучайтириш, мураббий ва ҳакамларнинг маҳоратини ошириш мақсадида бу каби семинарлар сонини кўпайтириш, кўпроқ халқаро мусобақалар ташкил қилиш каби йўналишларда атрофлича маълумот берилди.

НОК принял представителей Национального кураша
В Ташкенте проходит международный семинар для тренеров по курашу. По окончании учебного курса, который продлится до 22 марта, успешно сдавшие экзамен участники получат сертификаты категории “В”. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана прошла пресс-конференция, посвящённая данному семинару. В ней приняли участие заместитель министра Молодёжной политики и спорта Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов, вице-президенты Международной федерации кураша (IKA) Комил Рузиев и Шерзодхон Кудратхуджа, представители IKA, Международного института кураша и Федерации кураша Узбекистана.
В ходе мероприятия официальные лица рассказали о значимости подобных семинаров, о дальнейшем развитии Национального кураша во всём мире, использовании тренерами, полученных знаний в ходе курсов, в рамках подготовки к Азиатским Играм Ханчжоу-2022, работе, проводимой Президентом по выведению развития кураша на новый уровень.
Ректор Международного института кураша Хабибулла Тоджиев подробно рассказал о проводимом семинаре. Он отметил, что на курсах обучаются более 40 специалистов из около 20 стран. Мероприятие, организованное раздельно для тренеров-мужчин и женщин, включает сначала теоретические, а затем практические занятия.
В ходе встречи была дана подробная информация по таким направлениям, как увеличение количества подобных семинаров, организация большего количества международных соревнований с целью дальнейшего увеличения популярности кураша во всём мире, повышения мастерства тренеров и судей.