Бугун МОҚда Ўзбекистон Миллий автомобиль клубининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Унда ташкилот номини ўзгартириш, унинг раҳбарияти таркибини қайта шакллантириш каби масалалар кўриб чиқилди. Тадбирда Ёшлар сиёсати ва спорт вазири маслаҳатчиси Аваз Каримов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, соҳа мутасаддилари иштирок этишди.
Кун тартибидаги дастлабки масалага мувофиқ, ташкилотнинг Ўзбекистон Миллий автомобиль клуби номи Ўзбекистон Миллий автоспорт ва картинг федерациясига ўзгартирилди. Шундан сўнг ташкилотга янги раис сайланди. Унда автоспорт оламида улкан тажрибага эга бўлган пойгачи Анвар Абдумажитович Эргашев номзоди илгари сурилди ва конференция иштирокчилари томонидан бир овоздан маъқулланди.
Ойбек Касимов ташкилот раҳбари ҳақида фикр билдирар экан, ушбу спорт тури ёшларимиз орасида катта қизиқишга сабаб бўлаётгани, улкан тажрибага эга мутахассиснинг саъй-ҳаракатлари билан келгусида халқаро майдонда юртимиз шарафини ҳимоя қиладиган янги номлар етишиб чиқишига умид билдирди. Шунингдек, Аваз Каримов ҳам Анвар Эргашевнинг келгусидаги фаолиятига омад тилади.
Ўз навбатида, Анвар Абдумажитович билдирилган ишончни оқлашга, ушбу спорт оммавийлигини ошириш учун бор куч-ғайратини сафарбар қилишга ваъда берди. Маълумот учун, Анвар Эргашев 1973 йил таваллуд топган. Ралли ва автокросс бўйича кўп карра мамлакат чемпиони, бир қатор халқаро мусобақалар ғолиби, Жаҳон кубоги босқичлари иштирокчиси. Шунингдек, у ўзбекистонлик пойгачилар орасида "Дакар" раллисида иштирок этиш (2022) лицензиясига эга бўлган илк спортчи ҳисобланади.
Тадбирда Алексей Цой ташкилот Бош котиби лавозимига сайланди. Шунингдек, Сергели тумани ҳокими Элбек Шукуров бошчилигидаги федерация кенгаши таркиби шакллантирилди. Шунинг билан, ташкилотнинг ҳисобот-сайлов конференцияси ўз ишини якунлади.

Лицензиат ралли «Дакар» Анвар Эргашев избран председателем Национальной федерации автоспорта и картинга Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Национального автомобильного клуба Узбекистана. В мероприятии рассматривались такие вопросы, как изменение названия Организации, переформирование состава её руководства. В мероприятии приняли участие советник министра Молодёжной политики и спорта Аваз Каримов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, представители данной сферы.
Название Национального автомобильного клуба Узбекистана было изменено на Национальную федерацию автоспорта и картинга Узбекистана. После этого был избран новый председатель Организации. Была предложена кандидатура спортсмена с огромным опытом в мире автоспорта Эргашева Анвара Абдумажитовича на пост главы данной Федерации и единогласно одобрена участниками конференции.
Говоря о новоизбранном руководителе Оганизации, Ойбек Касимов подчеркнул, что этот вид спорта вызывает большой интерес у молодёжи, и отметил, что благодаря эффективной работе специалиста появятся новые имена, которые достойно будут защищать честь нашей страны на международной арене. Аваз Каримов также пожелал Анвару Эргашеву удачи в дальнейшей деятельности.
В свою очередь, Анвар Абдумажитович пообещал оправдать оказанное ему доверие, мобилизовать все силы на повышение популярности автомобильного спорта среди населения. Для информации, Анвар Эргашев родился в 1973 году. Является многократным чемпионом страны по ралли и автокроссу, призёр ряда международных соревнований, участник этапов Кубка мира. Кроме того, является первым автогонщиком из Узбекистана, завоевавшим право выступления на ралли Дакар (2022).
В рамках заседания на пост Генерального секретаря Организации был избран Алексей Цой. Также был сформирован состав Совета Федерации во главе с хокимом Сергелийского района Элбеком Шукуровым.