Ўзбек футболи фахрийси Сайфиддин Ирматов 70 ёшда!
Бугун ўзбек футболида ўзига хос ўринга эга бўлган инсон, кўплаб ҳакамлар ва иқтидорли спортчиларни тайёрлаган мураббий Сайфиддин Ирматов юбилей 70 ёшни қарши олмоқда. Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида ўтган тадбирда футбол фахрийси муносиб тақдирланди. Унда МОҚ, Ўзбекистон футбол ассоциацияси (ЎФА), Спорт фахрийлари кенгаши раҳбарияти иштирок этишди.
Тадбирни Спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов очиб берар экан, Сайфиддин Газиевичнинг ўзбек футболи ривожига қўшган улкан ҳиссаси ҳақида тўхталди. У етиштирган шогирдлар, мураббийлик ва ҳакамлик фаолияти ҳақида илиқ фикрлар билдирди. Шунингдек, ЎФА, Касаба уюшмаларининг жисмоний тарбия ва спорт бошқармаси мутасаддилари ҳам кун қаҳрамонини юбилей айём билан қутлаб, эсдалик совғаларини тақдим қилишди. Ўз навбатида, Сайфиддин Ирматов кўрсатилган эътибор ва бундай ғамхўрликдан мамнун бўлганини, бундан кейин ҳам юртимиз футболи ривожи учун қўлидан келганча ёрдам беришга тайёр эканини билдирди.
Маълумот учун, Сайфиддин Газиевич Ирматов 1953 йил 22 февраль куни Тошкентда таваллуд топган. Болалигидан футболга меҳр қўйиб, миллионлар ўйини билан шуғулланиб келган. Жумладан, ёшлик даврларида “Пахтакор”, “Спартак” ва “Автомобилчи” жамоаларида тўп тепган. Шундан сўнг Сайфиддин Газиевич “Пахтакор” болалар-ўсмирлар спорт мактаби ва халқ орасида “Чиғатой” номи билан машҳур бўлган футбол бўйича Республика Олий спорт маҳорати мактабида ёш болаларга футболдан сабоқ берган. Кейинчалик футбол ҳаками ва инспектори сифатида самарали меҳнат қилган.
Сайфиддин ака фаолияти давомида кўплаб истеъдодли ёш ҳакамларни тарбиялашда катта ҳисса қўшган. Шогирдлари орасида ФИФА рефериси, футбол мундиалларини бошқариш бўйича жаҳоннинг мутлақ рекордчиси Равшан Ирматов, шунингдек, Абдуҳамидулло Расулов каби таниқли ҳакамларни учратиш мумкин. Шунингдек, таркибида Сервер Жепаров, Шуҳрат Мирхолдиршоев, Ярослав Крушельницкий, Юрий Никитов каби иқтидорларни жамлаган 1982 йилда туғилган футболчилардан иборат Ўзбекистон ўсмирлар терма жамоаси бош мураббийи бўлган.
Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Сайфиддин Ирматовни туғилган куни билан табриклаб, унга узоқ умр ва сиҳат-саломатлик тилайди.

22 Февраля 2023 2494
Сегодня Сайфиддин Ирматов, человек, занимающий особое место в узбекском футболе, наставник, подготовивший многих судей и талантливых спортсменов, отмечает свой юбилейный День рождения. Ему исполнилось 70 лет. На мероприятии, прошедшем в Национальном Олимпийском комитете, ветеран футбола был отмечен со стороны спортивной общественности страны. В мероприятии приняли участие руководство НОК, Ассоциации футбола Узбекистана (АФУ), Совета ветеранов спорта.
Открывая праздничную встречу, председатель Совета ветеранов спорта Баходир Махситов рассказал об огромном вкладе Сайфиддина Газиевича в развитие узбекского футбола. Он тепло отзывался о воспитанниках, которых он тренировал, о тренерской и судейской деятельности. Также официальные лица АФУ, Управления физической культуры и спорта Профсоюзов Узбекистана поздравили именинника с юбилеем и вручили памятные подарки. В свою очередь, Сайфиддин Ирматов выразил огромную благодарность за оказанное внимание и заботу, отметил, что готов и впредь прикладывать все усилия для развития отечественного футбола.
Ирматов Сайфиддин Газиевич родился 22 февраля 1953 года в Ташкенте. С детства увлекался футболом и занимался этим видам спорта. В частности, в юношеские годы играл за команды “Пахтакор”, “Спартак” и “Автомобилист”. Сайфиддин Газиевич преподавал футбол маленьким детям в детско-юношеской спортивной школе “Пахтакор” и Республиканской школе высшего спортивного мастерства по футболу, известной в народе как “Чигатой”. Позже он плодотворно работал футбольным судьёй и инспектором.
Сайфиддин Газиевич за свою карьеру внёс большой вклад в воспитание многих талантливых молодых судей. Среди его учеников можно встретить таких известных личностей, как рефери ФИФА, абсолютный рекордсмен мира по проведению футбольных мундиалей Равшан Ирматов, а также Абдухамидулло Расулов. Он также был главным тренером юношеской сборной Узбекистана, состоящей из игроков 1982 года рождения, в составе которой были такие таланты, как Сервер Джепаров, Шухрат Мирхолдиршоев, Ярослав Крушельницкий, Юрий Никитов.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Сайфиддина Ирматова с Днём рождения, желает ему крепкого здоровья и долгих лет жизни.