Ўзбекистон волейбол федерацияси раҳбариятининг таркиби қайта шакллантирилди
Бугун Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитасида Ўзбекистон волейбол федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси бўлиб ўтди. Унда федерация раҳбарияти таркибини қайта шакллантириш кун тартибидаги асосий масала бўлди.
Тадбирда Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Қўмита раисининг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов, Спорт фахрийлари кенгаши раиси Баҳодир Махситов, Федерация мутасаддилари ва унинг ҳудудий вакиллари, спорт фахрийлари иштирок этишди.
Конференцияни Адҳам Икрамов кириш сўзи билан очиб берар экан, волейболнинг нафақат профессионал, балки оммавий спортда ҳам тутган ўрни хусусида гапирди. Ушбу спорт тури билан шуғулланиш учун имкониятлар кўплиги, ҳар бир таълим даргоҳлари ва маҳаллаларда спорт майдонларининг мавжудлиги унинг оммавийлигини оширишда ёрдам беришини, олдинда катта вазифалар кутиб тургани хусусида тўхталди. Шунингдек, Ижроия қўмитаси томонидан федерация раиси лавозимига номзоди илгари сурилган Ички ишлар вазири, генерал-лейтенант Пўлат Бобожонов ҳақида ҳам илиқ фикрларини билдириб ўтди.
Даставвал, бошқа ишга ўтгани сабабли Ўзбекистон волейбол федерацияси раиси лавозимида ишлаб келган Абдуқодир Тошқуловнинг ўз хоҳишига кўра ёзган аризаси кўриб чиқилди ва делегатлар томонидан қаноатлантирилди.
Шундан сўнг йиғилиш кун тартибидаги асосий масалага ўтилди. Унда Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазири, генерал-лейтенант Бобожонов Пўлат Раззоқовичнинг номзоди Ўзбекистон волейбол федерацияси раиси лавозимига таклиф этилди ва конференция иштирокчилари томонидан бир овоздан маъқулланди. Шу тариқа Пўлат Бобожонов Ўзбекистон волейбол федерацияси раиси этиб сайланди.
Маълумот учун, Бобожонов Пўлат Раззоқович 1961 йил Хоразм вилоятида туғилган. Узоқ йиллардан бери ҳуқуқ-тартибот соҳасида, хусусан, Бухоро ва Жиззах вилоятлари прокурори, Хоразм вилояти ҳокими лавозимларида ишлаган. 2017 йилдан Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазири лавозимида фаолият юритяпти.
Тадбирда сўз олганлар федерациянинг янги раҳбарига мамлакатимизда волейбол спорти ривожини янги даражага олиб чиқиш, терма жамоаларимизни нафақат юртимиз, балки жаҳонда етакчилар қаторига қўшиш йўлидаги ишларида куч-ғайрат тилашди. Хусусан, Адҳам Икрамов янги раҳбарнинг бой тажрибаси ва салоҳияти эвазига федерация иши янада жонланиши, қўшимча имкониятлар яратилиши, яқин вақт ичида мамлакатимизда ушбу спорт оммавийлигининг ошишига ишонишини таъкидлади.
Ўз ўрнида, Пўлат Бобожонов билдирилган ишончни оқлашга, волейбол спортини мамлакатимизда янада оммалаштириш, спортчиларимиз учун барча шароитларни яратиб беришга ваъда берди. Пўлат Раззоқович ушбу спорт турини яқиндан ўрганиб чиққани, бугунги кунда терма жамоамизнинг жаҳон ва Осиё рейтингида қуйи поғоналарни эгаллаб тургани Ўзбекистонга мутлақо ярашмаслигини таъкидлади. Бунинг учун келгусида терма жамоаларнинг халқаро майдондаги иштирокини кўпайтириш, ўқув-машғулот йиғинларини ташкил этиш орқали ушбу кўрсаткичлар яхшиланишини маълум қилди.
Кун тартибига мувофиқ, Ички ишлар вазири ўринбосари – Жамоат хавфсизлиги департаменти бошлиғи, генерал-майор Бекмурод Абдуллаев федерация раисининг биринчи ўринбосари лавозимига сайланди. Шунингдек, Фарҳод Алимовга 3 ой синов муддати билан федерация Бош котиби вазифасини вақтинча бажариш ваколати юклатилди.
Тадбир давомида айни пайтдаги мавжуд муаммолар, уларни бартараф этиш масалалари кўриб чиқилиб, дастлабки режалар келишиб олинди. Шунинг билан, Ўзбекистон волейбол федерациясининг навбатдан ташқари ҳисобот-сайлов конференцияси ўз ишини якунлади.

18 Февраля 2023 5912
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации волейбола Узбекистана. На повестке дня стоял главный вопрос - переформирование состава руководства Организации.
В мероприятии приняли участие министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, первый заместитель председателя Комитета Равшан Ирматов, председатель Совета ветеранов спорта страны Баходир Махситов, официальные лица Федерации и её региональные представители, ветераны спорта.
Открывая конференцию в своей вступительной речи Адхам Икрамов рассказал о роли волейбола не только в профессиональном, но и в массовом спорте. Было отмечено, что обилие возможностей для занятий этим видом спорта, наличие спортивных площадок в каждом учебном заведении и в районах помогут повысить его популярность. Он также тепло отозвался о министре Внутренних дел, генерал-лейтенанте Пулате Бобожонове, выдвинутом Исполкомом на пост председателя Федерации.
Вначале заседания было рассмотрено заявление Абдукодира Тошкулова, занимавшего пост председателя Федерации волейбола Узбекистана в связи с переходом на другую работу, и удовлетворено делегатами.
После этого совещание перешло к главному вопросу повестки дня. Была предложена кандидатура министра Внутренних дел Республики Узбекистан, генерал-лейтенанта Бобожонова Пулата Раззоковича на должность председателя Федерации и единогласно одобрена участниками конференции. Таким образом, Пулат Бобожонов был избран председателем Федерации волейбола Узбекистана.
Для справки, Бобожонов Пулат Раззокович родился в 1961 году в Хорезмской области. Долгие годы работал в сфере правопорядка, в частности, прокурором Бухарской и Джизакской областей, хокимом Хорезмской области. С 2017 года занимает должность министра Внутренних дел Республики Узбекистан.
Выступившие на мероприятии пожелали новому руководителю Федерации успехов в начинании новой должности, в частности, вывести развитие волейбола в нашей стране на новый уровень, приложить все усилия для того, чтобы отечественные сборные улучшили свои позиции не только в континенте, но и в мировом рейтинге. В частности, Адхам Икрамов выразил уверенность в том, что благодаря богатому опыту и потенциалу нового руководителя работа Федерации будет ещё более оживленной, будут созданы дополнительные возможности, в ближайшее время популярность этого вида спорта в нашей стране возрастёт.
В свою очередь, Пулат Бобожонов пообещал оправдать оказанное ему доверие, сделать волейбол более популярным в нашей стране, создать все условия для успешного выступления спортсменов на международной арене. Пулат Раззокович, внимательно изучивший этот вид спорта, отметил, что для Узбекистана совершенно неприемлемо нахождение Национальной сборной на сегодняшний день как в Азии, так и в мире на низких местах рейтинга. Для этого он сообщил, что в будущем эти показатели улучшатся за счёт увеличения участия отечественных команд в международной арене, организации своевременных тренировочных сборов.
В соответствии с повесткой дня заместитель министра Внутренних дел – начальник Департамента общественной безопасности генерал-майор Бекмурод Абдуллаев избран первым заместителем председателя Федерации. Также на Фархода Алимова возложены полномочия временного исполняющего обязанности Генерального секретаря Федерации с испытательным сроком в 3 месяца.
В ходе мероприятия были рассмотрены существующие на данный момент проблемы, вопросы их решения, согласованы предварительные планы на перспективу. На этом внеочередная отчётно-выборная конференция Федерации волейбола Узбекистана завершила свою работу.