Қиличбозлик бўйича Жаҳон кубогининг тантанили очилиш маросими ўтказилди
Хабарингиз бор, шу кунларда Тошкент қиличбозликнинг сабля йўналиши бўйича аёллар ўртасидаги Жаҳон кубоги босқичига мезбонлик қилмоқда. Бугун пойтахтимиздаги Гимнастика саройида мусобақанинг тантанали очилиш маросими ва ундан сўнг яккалик дастуридаги финал жанглари бўлиб ўтди.
Маросимда расмийлардан Ёшлар сиёсати ва спорт вазири Адҳам Икрамов, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси Бош котиби Ойбек Касимов, шунингдек, Халқаро қиличбозлик федерацияси мутасаддилари иштирок этишди. Унда сўз олган Адҳам Илҳамович Президентимиз томонидан мамлакатимизда спорт соҳасига катта аҳамият қаратилаётгани, бу каби мусобақалар юртимизда қиличбозлик билан шуғулланувчи ёшларнинг кўпайишига ҳисса қўшишини таъкидлади.
Шундан сўнг кечки дастурдан ўрин олган ярим финал ва финал жангларига навбат берилди. Муросасиз баҳслар якунига кўра, грециялик Деспина Геогидау олтин медални қўлга киритди. Бугунги ғолиб ва совриндорлар:

11 Февраля 2023 2048
В эти дни в Ташкенте проходит этап Кубка мира по фехтованию на саблях среди женщин. Сегодня в столичном Дворце гимнастики состоялось торжественное открытие соревнований, за которым последовали финальные встречи в программе одиночного разряда.
В церемонии приняли участие министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Узбекистана Ойбек Касимов, а также представители Международной федерации фехтования. Адхам Ильхамович в своей вступительной речи отметил, что Президент уделяет пристальное внимание развитию спорта в нашей стране, что подобные соревнования способствуют расширению географии сторонников здорового образа жизни. В частности, увеличения количества молодёжи, занимающихся спортом на постоянной основе.
После этого прошли полуфинальные и финальные встречи. В итоге золото домой забирает Деспина Геогидау из Греции. Сегодняшние победители и призеры: